İstanbul kışın üşümesin diye BOTAŞ ‘full’ kapasite çalışacak

Merve ERDİL
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Botaş’ın Batı Hattı’ndan yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz ithal sözleşmesini yenilememe kararının ardından, “Doğalgaz arzında sıkıntı yaşanır mı” noktasında tartışmalar devam ediyor.

BOTAŞ’tan üst düzey bir yetkili, doğalgazın yoğun tüketildiği kış aylarında özellikle İstanbul ve çevresinde bir sıkıntı yaşanmaması için kapasiteleri “full”leyeceklerini ifade etti.  25 yıllık Batı Hattı anlaşmasının yenilenmemesiyle ortaya çıkan 6 milyar metreküp doğalgaz tartışmalarının odağındaki BOTAŞ’tan üst düzey bir yetkili, özellikle Marmara bölgesinde ve İstanbul’da bir doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için çaba sarf edeceklerini vurguladı. Marmara Ereğlisi’ndeki LNG Terminali ve Silivri’deki Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesislerinin full (tam) kapasiteyle çalışacağını bildiren yetkili, “Ayrıca LNG lisansı alan 17 firma var. Gerektiği taktirde LNG getirip, piyasaya sokabilirler” dedi. BOTAŞ’ın kontratlarının miktarının bugün 47.8 milyar metreküp (bcm) olduğunu dile getiren BOTAŞ yetkilisi, “Ancak giriş noktaları ve tüketim noktaları farklı. Gelen gazların yüzde 75’i Eskişehir’in batısında tüketiliyor. Doğudan batıya ciddi miktar gaz transfer edeceğiz. Bunun için de ciddi yatırımlar yapıyoruz. Kompresör istasyonları konusunda yatırımlar yapılıyor. Yıllardır yapılamayan ihaleler vardı. Şu anda bu ihaleleri yaparak, altyapıyı güçlendiriyoruz” diye konuştu.
Avrupa’ya indiriyorlar
İhaleler tamamlandığı zaman doğudan batıya gaz naklinde çok büyük sıkıntı kalmayacağını dile getiren yetkili, 6 milyar metreküplük anlaşmayı neden yenilemediklerine yönelik ise şöyle konuştu: “Pazarlık yaptık. Rusya’nın Batı Avrupa’da birçok ülkeye, Almanya, İtalya ve Fransa gibi, ciddi indirim yaptığını biliyoruz. İstediğimizi yapmadılar.”
Rusya ve İran’la yapılan ‘al ya da öde’ anlaşmalarına ilişkin ise BOTAŞ yetkilisi, “Geçen yıl İran’dan telafiye (make-up) girmiştik. Yani önceden parasını ödedğimiz gazları bedavaya alıyoruz. Bu yıl bütün Rus kontratlarında da telafiye giriyoruz ve İran’la tekrar telafiye giriyoruz. Al ya da öde sorunumuz kalmadı.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı