Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul kar altında

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 2002 - 12:36Son Güncelleme : 05 Ocak 2002 - 12:36

  İstanbul'da kar etkisini sürdürüyor. Ancak, haftasonu nedeniyle dünkü çile, yerini daha sakin bir güne bıraktı.

  İstanbul Vali Yardımcısı Ali Cafer Akyüz, Silivri-Selimpaşa yolunda 40`a yakın aracın mahsur kaldığını, vatandaşların araçlarından çıkarılarak güvenli bir yere alındığını ve yolun açılmasına yönelik çalışmaların da süratle devam ettiğini bildirdi.

  Akyüz, kenti etkisi altına alan olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi bünyesinde kurulan kriz merkezinin 24 saat çalıştığını bildirdi. Kentte ana arterlerde kapalı yol bulunmadığına dikkat çeken Akyüz, Hadımköy Gürpınar`da 300 aracın bir süre önce mahsur kaldığını, askerlerin de desteğiyle yolun açılarak, araçların kurtarıldığını söyledi. Akyüz, şöyle devam etti:

  ``Halen Silivri-Selimpaşa yolunda 40`a yakın araç mahsur. Bu araçlardaki vatandaşların hepsi çıkarılarak güvenli bir yere alındı. Bölgedeki tüm ekipler yolun açılması için süratle çalışıyor.

  Bu arada, şiddetli tipi ve temizleme çalışmalarının etkisiz kalması nedeniyle İstanbul-Silivri, Silivri-İstanbul arasındaki TEM Otoyolu`nu bu saat itibariyle trafiğe kapattık.

  TRAFİĞE ZİNCİRSİZ ÇIKMAYIN

  İstanbullular zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmasınlar. Çıkması gerekenler de zincir taksınlar. Trafik ekiplerimiz de zincirsiz araçlara asla izin vermeyecek.``

  Bu arada, kentin bazı bölgelerinden elektrik kesintilerinin meydana geldiği yönünde şikayetler aldıklarını da anlatan Akyüz, ilgili kurumların bu konuda da çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

  Sokakta yaşayanlara ilişkin vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Akyüz, sosyal hizmetler kurumunun tüm birimlerinin açık olduğunu, sokakta yaşadığı görülenlerin mutlaka ilgili yerlere bildirilmesini istedi.

  Akyüz, meteoroloji yetkililerinden edinilen bilgiye göre,  İstanbul`da yarın kuvvetli poyrazla birlikte etkili kar yağışı beklendiğini belirterek, kentte olumsuz hava koşullarının Pazartesi gününe kadar süreceğini söyledi.

  Kriz merkezi olarak tüm önlemlerin alındığına dikkati çeken Akyüz,32 ilçenin kriz merkezleri, belediyeler, İSKİ, İGDAŞ, Telekom, DSİ, TEDAŞ, BEDAŞ, Emniyet, Jandarma, Sivil Savunma, Köy Hizmetleri, Kızılay ve trafik ekiplerinin de çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü anlattı.

  BEYOĞLU'NDA ÇATI ÇÖKTÜ: 3 YARALI

  Kasımpaşa Bahariye Caddesi`nde bulunan, Mustafa Varıcı`ya ait otoparkın çatısı çöktü. Çöken çatının altında kalan Çetin Aslan, Yılmaz Fındık ve Adem Güven, itfaiye ile polis ekiplerinin müdahalesi sonucu yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılar, Taksim İlk Yardım Hastanesi`nde tedavi altına alındı.

  Çatının çökmesi sonucu otoparkta 8 otomobilin de zarar gördüğü öğrenildi.  

  ATATÜRK HAVALİMANI'NDA TRAFİK DURDU

  Türk Hava Yolları`nın (THY), iç ve dış hatlarda bugün yapılması gereken birçok seferi, elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal etti. THY, bugün sabah saatlerinde yapılması gereken TK 1701 Stuttgart, TK 1937 Brüksel, TK 1629 Münih, TK 1943 Bazel, TK 1467 Odessa, TK 1883 Viyana, TK 1845 Atina, TK 1413 Moskova, TK 1443 Bükreş, TK 1457 Kiev, TK 1825 Paris, TK 1951 Amsterdam, TK 1777 Cenevre, TK 1587 Frankfurt, TK 1661 Hamburg, TK 1723 Berlin, TK 1529 Dusseldorf ve TK 1873 Milan dış hat seferlerini, elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal etti.

  Ayrıca, THY`nin İstanbul`dan yapılması gereken TK 102, TK 108, TK 116, TK 120 Ankara, TK 412 Antalya, TK 260 Kayseri, TK 546 Trabzon, TK452 Adana, TK 286 Bodrum, TK 214 Dalaman, TK 316 ve TK 320 İzmir, TK 682 Gaziantep, TK 796 Sivas ve TK 668 Erzurum seferleri de yine aynı gerekçeyle iptal oldu.


  Bu arada, Olympic Havayolları'nın İstanbul'dan Atina'ya, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın ise Ercan Havaalanı'na yapacağı seferler gerçekleştirilemedi.

  Atatürk Havalimanı'na dün inmesi gereken THY'nin Viyana, Frankfurt, Paris seferlerinden dönen uçaklarının da Sabiha Gökçen Havaalanı'na indiği öğrenildi.

  Atatürk Havalimanı'ndan dün yapılması gereken Azerbaycan Havayolları`nın Bakü, Lufthansa Havayolları`nın Frankfurt ve THY`nin Bişkek seferleri de henüz gerçekleştirilemedi.

  PİST TEMİZLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
     

  Bu arada uçak seferlerindeki rötarlar nedeniyle de Atatürk Havalimanı`nda yolcu yoğunluğu yaşanıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi`nce (DHMİ), pist temizleme çalışmalarının aralıksız devam ettiği, çalışmalar sırasında pistin iniş ve kalkışlara kapatıldığı bildirildi.
  Yetkililer, "pistte yapılan ölçüm değerlerinin uçaklara duyurulduğunu, uçağın alana inip inmemesinin pilotun inisiyatifinde olduğunu" belirttiler.

   

      (aa)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı