« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul-İzmir arasında rekor denemesi

İzmirli bisiklet antrenörü Fatih Buzgan, İstanbul-İzmir arasını bisikletle 24 saatte katederek Türkiye gün-mesafe rekorunu kırmayı deneyecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Buzgan'ın başarılı olması halinde Avrupa'da 2012 yılında 24 saatte katedilen en uzun 8. mesafe olacağı ifade edildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Buzgan, profesyonel olarak atletizm ve tekvando yaptığını, 2002 yılından bu yana bisiklet sporuyla uğraştığını, bu süreçte arazi bisikletiyle çeşitli yarışmalara katıldığını belirtti.
Buzgan, 2005 yılında öğrenciyken, İstanbul'dan ailesini görmek üzere İzmir'e bisikletle gittiğini, sonraki yıllarda da 5 kez aynı etabı bisikletle geçtiğini belirterek şöyle devam etti:

“Hiçbir hazırlık olmadan amatörce tamamladığım bu etabı neden 24 saat içinde tamamlamayayım diye kendime sordum. Bir hazırlık çalışması içine girdim. Uzmanlardan destek alarak bilimsel bir çalışma yaptım.
14 Temmuz Cumartesi günü Pendik İDO iskelesinden saat 03.00'da vapurla Yalova'ya geçerek Bursa, Balıkesir, Manisa'yı rotasıyla İzmir'e geleceğiz. İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'nda son bulacak turun yaklaşık 450 kilometre olacağını tahmin ediyoruz.

Yaptığımız planlamalara göre aynı gün saat 23.00 civarında İzmir'de olacağız. Etapta zorlu rampalar bulunuyor. Etabın zorluklarının yanında 40 dereceye varan sıcaklıkla da mücadele edeceğim. İnternet üzerinden ulaştığımız bisikletseverler büyük kentlerdeki geçişlerde bana eşlik edecek. Bu da ayrı bir motivasyon kaynağı olacak.”

Teze konu olacak

Buzgan, rekor denemesinin aynı zamanda bir tez çalışmasına da konu olacağını bildirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü'nden bir ekibin kendilerine rekor denemesi sırasında eşlik edeceğini, belli aralıklarla vücudundaki laktat seviyesini, vücut sıcaklığını ve performansı etkileyen diğer verileri ölçeceğini belirten Buzgan, bu ekipte aynı zamanda bir acil servis hekiminin de bulunacağını ifade etti. Bulgan, “Böyle bir ekiple yola çıkmak beni çok motive ediyor. Bu rekoru kırmak büyük oranda motivasyon işi. Çünkü bisiklette fizyolojik olarak gidebileceğiniz mesafe 250 kilometredir. Bu mesafeden sonra psikolojik bir savaş başlıyor. Kalan mesafe ve zamanı motivasyonunuzu yüksek tutarak tamamlayabiliyorsunuz” diye konuştu.

Rekor denemesi sırasında GPS bağlantılı iki saatle yol alacağını, etabın bir çok bölümünün kayıt altına alınacağını kaydeden Buzgan, turu hedeflediği şekilde tamamlaması halinde Ultra Maraton Bisiklet Derneği'nin Avrupa'da yaptığı sıralamada 25-49 yaş grubunda 24 saat kategorisinde 8'inci sıraya yerleşmiş olacağını kaydetti. Bisiklet sporunun günden güne geliştiğini bunun profesyonel bisiklet satışlarından da izlenebildiğini anlatan Buzgan, Türkiye'nin bu alanda önemli uluslararası başarılara imza atmasının zamanının geldiğini, bu denemelerle “süreci tetiklemek” istediklerini ifade etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz