Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul İstanbul olalı

Ülkemizde ilk kez yapılan organizasyonda kulaçlar gövde gösterisi yaptı. İlk gün 3 dünya, 3 Avrupa ve 9 şampiyona rekoru kırıldı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası muhteşem başladı. İlk gününde 3 dünya, 3 Avrupa ve 9 şampiyona rekoru olmak üzere toplam 15 rekor kırıldı. Özellikle bu sene sonunda bir daha giyilmeyecek olan “Laser scanning” teknolojisi kullanılarak, NASA’nın yardımlarıyla üretilen mayoların da etkisi daha ilk günden itibaren görüldü.
Sinyal sabah geldi
Saban seansında ilk gün seçmelerde 1 dünya, 1 Avrupa, 1 şampiyona ve 3  Türkiye rekoru kırıldı. Erkekler 4x50 metre karışık bayrak seçmelerinde Rusya, 1.32.08 ile dünya rekoru kırdı. Eski rekor 1.32.91 ile İtalya’ya aitti. Erkekler 100 metre kurbağalamada ise Macar Daniel Gyurta 56.89’luk  derecesiyle Avrupa rekoru kırdı. Eski rekor 57.11 ile Rus Stanislav Lakhtyukhov’a  ait bulunuyordu. Bayanlar 100 metre serbestte Hollandalı Inge Dekler 51.85 ile şampiyona rekoru kırdı.
Akşam seansında ise 2 dünya, 2 Avrupa ve 8 şampiyona rekoru kırıldı.
Erkekler 4x50 karışık bayrak finalinde Rusya, dünya rekoru kırarak altın madalya aldı. Bayanlar 200 metre bireysel karışık finalinde de Macar Evelyn Verraszto, dünya rekoru kırarak birinci oldu. Erkekler 100 metre kurbağalamada, yarı finalde Macar Daniel Gyurta, Avrupa ve şampiyona rekoru kırdı.
Rekorlu madalya
Erkekler 200 metre bireysel karışık finalinde Avusturyalı Markus Rogan, Avrupa ve şampiyona rekoru kırarak, altın madalyanın sahibi oldu. Erkekler 400 metre serbest finalinde Paul Biedermann, 200 metre sırtüstü finalinde Stanislav Donets, bayanlar 200 metre kelebek finalinde Aurore Mongel, bayanlar 50 metre kurbağalama finalinde Moniek Nijhuis, şampiyona rekorlarını kırarak, altın madalya aldı. Bayanlar 100 metre sırtüstü yarı finalde Rus Ksenia Moskvina ve 100 metre serbest yarı finalinde Hollandalı Ranomi Kromowidjojo, şampiyona rekoru kırarak, finale yükseldi.

Derya 5. oldu

42 ülkenin katıldığı ve Abdi İpekçi Salonu’nda yapılan yarışlarda, 200 metre sırtüstünde final yüzen Derya Büyükuncu, 5. olurken, 50 metre serbestte yarışan Kaan Tayla yarı finalde elendi. Şampiyonanın ilk gününde 20 sporcumuz elenmekten kurtulamadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler