İstanbul için yeniden masaya

Hürriyet Haber
08.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Özelleştirme İdaresi, İstanbul'un elektriğini yeniden ihaleye çıkarıyor. Daha önce ihaleyi kazanan tarafların gerekli şartları yerine getirememesi neniyle iptal edilen ihale için 28 Eylül'e kadar başvuru yapmak gerekiyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), Akdeniz, Boğaziçi ve Gediz Elektrik Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmelerine ilişkin ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Söz konusu ihalelere ön yeterlilik başvurusunda bulunmak isteyen tüzel kişi ve ortak girişim gruplarının Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ için en geç 21 Eylül 2012, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ için en geç 28 Eylül 2012, Gediz Elektrik Dağıtım AŞ için en geç 5 Ekim 2012 tarihinde, saat 16.00'ya kadar İdare'ye başvurmaları gerekiyor.

Katılımcıların, teklif verebilmeleri için her bir şirket yönünden ayrı ayrı olmak üzere, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ için 15 milyon dolar, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ için 30 milyon dolar ve Gediz Elektrik Dağıtım AŞ için 23 milyon dolar tutarındaki geçici teminat bedelini vermeleri gerekecek.

İPTAL EDİLMİŞTİ

İstanbul'un Avrupa Yakası'nın elektrik dağıtımını sağlayan BEDAŞ ihalesinde en yüksek teklifi ağustos 2010'da yapılan ihalede 2.99 milyar dolar ile Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı ortaklığındaki MMEKA kazanmıştı. Şirket şartları yerine getiremeyince 55 milyon dolarlık teminatı yandı ve ihale ikinci teklif sahibi Aksa'ya geçti. O da ödemeleri yapmayınca üçüncü sıradaki Park Holding aldı ancak Park Holding de 20 milyon dolarlık teminatını yakarak ihaleyi almadı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı