"İstanbul için bir yasama paketi hazırlığındayız"

A.A.
31.05.2011 - 14:28 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul'un finans merkezi olması konusunda seçim sonrası ve Meclis açıldıktan sonra uygulamaya girmek üzere bir yasama paketi hazırlığı içinde olduklarını belirterek, “İstanbul Finans Merkezi adını vereceğimiz bu yasama paketinin içerisinde farklı farklı kanunlarda düzenlemeler ve adımlar olacak” dedi.

Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) 54. Olağan Genel Kurul toplantısındaki konuşmasında, karmaşık küresel ve bölgesel konjonktürde Türkiye'nin, yaptıklarına dikkat etmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Şu anda hem kamu kesimi için hem de bankalarımız için hata marjının son derece küçük olduğu bir dönemdeyiz. Hatalara şu anda açıkçası tolerans gösterecek, hataları absorbe edecek bir küresel ve bölgesel bir konjonktür yok. Çok çok dikkatli gitmemiz gerekiyor, her adımımızı iyice hesaplayıp, kitaplayıp dikkatlice adım atmamız gerekiyor” dedi.

Bu noktada Türkiye'de kamu kesimine ve özel bankalara görev ve sorumluluk düştüğünü vurgulayan Babacan, kamunun mutlaka doğru, ihtiyatlı politikalar uygulaması, her türlü olumsuz senaryoyu dikkate alan, olası en kötü senaryolara dahi hazır bir çerçeve koyması, bankaların da mutlaka genel makro ekonomik dengeleri gözeten ve sistemin bütününü dikkate alan bir çizgi izlemesi gerektiğini söyledi.

Babacan, Türkiye'nin bankacılık sektörünün dünyada övgüyle anıldığına değinerek, “Bunda bir yandan bizim Türkiye olarak yaptığımız doğru düzenleme ve tavizsiz denetleme çerçevesi var. Öte yandan da kuşkusuz sizlerin basiretli duruşu var. Bu sağlam dayanak noktasını sadece ve sadece güçlendirmemiz gerekiyor. Asla bir zafiyete, zayıflığa izin vermememiz gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye'nin, krizde sıkıntı yaşayan ülkelerden en önemli farklarından birini, “para politikası duruşu” şeklinde açıklayan Babacan, Merkez Bankasının para politikasının, kriz öncesi, kriz ve krizden çıkış döneminde günün gereğini yerine getiren ve değişen şartlara hızlı ayak uyduran bir para politikası duruşu olduğunu söyledi.

Babacan, “Türkiye eğer hızlı toparlandıysa, bunun önemli sebeplerinden birisi de Merkez Bankasının zamanlı ve kararlı uygulamaları” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDEKİ GÜNDEM MADDELERİ

Ali Babacan, önümüzdeki dönemdeki önemli gündem maddelerinden birinin, İstanbul'un uluslararası finans merkezi yapılması yönünde atılacak adımlar olduğunu söyledi.

Babacan, “Bununla ilgili seçim sonrası ve Meclis açıldıktan sonra uygulamaya girmek üzere bir yasama paketi hazırlığı içerisindeyiz. İstanbul Finans Merkezi adını vereceğimiz bu yasama paketinin içerisinde farklı farklı kanunlarda düzenlemeler ve adımlar olacak. Bir reform adımını toplu bir şekilde Meclis'e sunup ve toplu bir şekilde Meclis'te tartışılıp, topluca yasalaşması gibi bir niyetimiz var. Çünkü düzenlemeler parça parça Meclis'te görüşüldüğünde konsantrasyon bozulabiliyor” diye konuştu.

Bir başka önemli reform alanının, Türkiye'nin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda olacağını kaydeden Babacan, Türkiye'nin hızla doğrudan sermaye girişlerini sağlamaya devam etmesi ve yükselen oranlarda bunu sağlaması gerektiğini belirtti ve “Bunun için de mutlaka yatımcılarla daha dost, yatırımcılara daha kucak açan, onların işlerini kolaylaştıran bir düzenleme çerçevesi gerekiyor. Merkezi hükümetten yerel yönetimlere kadar her alanda iyileştirmeye ihtiyaç olan konu...” dedi.

Diğer reform alanının da istihdam olduğunu dile getiren Babacan, 2023'te işsizliği yüzde 5'e indirebilmek için sadece hızlı büyümenin yetmeyeceğinin ve işgücü piyasasıyla ilgili yapısal reformlara ağırlık vermek gerektiğinin altını çizdi.

BİLGİN: GEREKİRSE YENİ TEDBİRLER OLACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, üzerinde çalıştıkları ve uyarılarını ilettikleri “çizgi dışı” bazı ücret ve komisyon uygulamaları, bazı bireysel krediler ve konut kredilerindeki uç örnekler veya bunlara benzer pazar payı amaçlı veya karlılık kaygısıyla gerçekleştirilen operasyonlarda bundan sonra da uyarıları ve gerekirse banka bazında veya genel tedbirleri olacağını kaydetti.

“OMURGA SAĞLAM OLDUĞU İÇİN KRİZDEN ÇIKIŞ HIZLI VE DÜŞÜK MALİYETLİ”

Bilgin, son krize sağlam, yığınaklı ve hazırlıklı giren bankaların, Türk ekonomisi için omurga görevi gördüğünü belirterek, “Omurga sağlam olduğu için ekonominin krizden çıkışı bugün oldukça hızlı ve düşük maliyetli gerçekleşebilmektedir” dedi.
Görevleri gereği açıktan ya da birebir görüşmelerde uyardıkları bazı bankacılık uygulamaları bulunduğunu ifade eden Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ancak bunlar zamanında alınan önlemlerle büyümeden engellenmektedir. Üzerinde çalıştığımız ve uyarılarımızı ilettiğimiz çizgi dışı bazı ücret ve komisyon uygulamaları, bazı bireysel krediler ve konut kredilerindeki uç örnekler veya bunlara benzer pazar payı amaçlı veya karlılık kaygısıyla gerçekleştirilen operasyonlarda elbette bundan sonra da uyarılarımız ve gerekirse banka bazında veya genel tedbirlerimiz olacaktır.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı