Gündem Haberleri

  İstanbul dile geldi; “İki deniz vardı benden içeri!”

  Drita Draz
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Henüz Demirören AVM’nin insan psikolojisinde mimari açıdan yarattığı ufak yaraları kapatamamıştık ki yeni bir gündem geldi çattı: Çılgın Proje. Bir kadın hassasiyeti ve naifliğiyle yaklaşacak olursak; eğer kanalı camdan yapıp, etrafına renkli balıklar da koyacaklarsa neden olmasın!

  Çarşamba sabahına uyandığımızda zaten ‘çılgın’ giden bir şeylerin olduğunu anlamıştık... Trafik akmıyor, polisler el kol hareketleri yapıyor amma velakin bir adım ilerleyemiyorduk. Meğer epeydir alt metin olarak bize verilen ‘çılgın proje’ senaryolandırılmış ve bu yazıda titri ‘yapımcı’ olabilecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir basın açıklaması yapıyormuş. Sosyal medya ailesi olarak ‘bu bir halüsinasyon’ olmalı diye düşünüp, bir iki kez göz kapaklarımızı ovuşturduktan sonra “Ya bismillah” diyerek Twitter’a davrandık tabii.
  Bu ‘çılgın’ proje kimbilir kaç Laz müteahhiti heyecanlandırdı. Yıllardır gazetelerin sayfasını süsleyen kaç çılgın proje gördük; merdiveni belli bir noktada biten evler mi dersin, asansörü binanın dışına yapanlar mı... Ne dersen de kimsenin çılgın olma hakkını elinden alamazsın, nitekim şu anda izlediğimiz filmde de öyle olacak... Misal; Jim Carrey’i sevmeyebilirsin ama bu tarihte onun yüzlerce film çevirmesine ve birilerinin ona gülmesine engel değildir. O halde hemen konuyla alakalı ödülleri vererek, olayın sosyal medyadaki yansımalarına göz gezdirelim.
  “Kitsch estetik anlayışı ödülünü Ak Parti’ye verirken, halka ödül niyetine ancak 2023 yılında uyanabilecekleri ve geçmişi hatırlamayacakları türden bir karışım temin edeceğiz.”
  * kursatzaman: Darwin ödülünü AKP grubuna getirecek bir proje gerçekten. Çıkan toprakla Kıbrıs’la aramızı doldursalarmış tam olacakmış.
  * cuneytozdemir: İstanbul bir ada olacağına göre bir dahaki Survivor İstanbul’da... Nihat Doğan’ın memleket hasretine çılgın bir çözüm...
  * ahmethc: Bu çılgın projenin arkasında Jet Fadıl’ın bulunduğundan derin bir kuşku duymaktayım.
  * mehmetazizler: Antalyalı olarak biz çılgın proje istemiyoruz. Bir stad yapılsın yeter, bu bizi çıldırtır...”
  * ercanerco: Bence Kılıçdaroğlu bu projenin altında kalmamalı ve Ankara’ya deniz getirmeli.
  * OzanOnen: Projenin çılgını, Ordu-Giresun Havaalanı’na OR-Gİ Havaalanı adını koymak. Elin oğlu gelmeden iki kere düşünecek. * kutup_zencisi: Ülkede 70 milyon boğaz var ve bunların 50 milyonu açlık sınırında. Bir boğaz daha açacağına önce onları doyursaydın daha çılgınca olurdu...
  * mrsoyupak: Bir çılgın proje daha... Mühendisler çalışmaya başladı. Sırat Köprüsü’nün birebir aynısını yaptıracağım. Geçişler serbest olacak.

  Artık adın Twitter değil, Tûba olacak
  HAFTANIN ÖDÜLÜ

  Twitter’ın Türkçe olması, kimi bünyelerde baharın gelişiyle eş değer kutlansa da aslında ne o kadar sevinecek, ne de o kadar yerilecek bir durum söz konusu değildi. 140 karaktere sığmayı tercih etmeyip; Twitter’ın basit ara yüzünü, minimal işleyişini reddederek daha civcivli atfedebileceğimiz alternatif sosyal medya araçlarına yönelecek sayıca fazla insanı görebilen gözler, zaman içerisinde bunun tek sebebinin ‘dil seçimi’ olmadığını da görecektir.
  Yıllardır gündemimde olan biteni sözlü olarak beğenmeyen sosyal çevremin, sosyal medya araçlarından Facebook’ta sürekli durumumu beğeniyor olmasına engel olamıyorum ama bu koşullarda Twitter’a sığınmaya inanıyorum. Hem hazır henüz akrabalar keşfetmemişken ilişkimizin biraz daha zamanı var.
  Haftanın ‘Twitter Türkçe oldu vatana millete hayırlı olsun’cu milletvekili yaklaşımına ödülümüz bir adet dönen, deri koltuk. Verilen tepkilere alınan Apaçi dostlarımıza da Serdar Ortaç’tan müziklerine yeni bir remix desteği bizden.
  * kurbaapirens: Twitter, Türkçe öğrenmek yetmez! Kelime-i Şahadet getirip Müslüman olacaksın. Artık adın Twitter değil, Tûba olacak. Eşhedü En la..
  * ceriLevis: Twitter Türkçe olunca ‘celebrity’ adındaki listemin adı; ‘yönetmen ve prodüktörlerle yatıp bir yerlere gelenler’ olarak değişti. Çok bozuldum.
  * ege_bamyasi: Türkçe Twitter yurdun çeşitli kesimlerinde davul zurnalarla kutlanırken bir grup elit, ABD Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı