Gündem Haberleri

  İstanbul demokrasisi

  Hürriyet Haber
  09.03.2005 - 01:48 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da izinsiz yapılan Kadınlar Günü gösterisine polisin sert müdahalesi, Avrupa basınında ağır bir dille eleştirildi.
    Copa jet soruşturma

  Dayak görüntülerinin Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin kaygıları artırdığını belirten gazeteler, ‘Bu olay demokrasinin İstanbul’da nasıl işlediğini ortaya koydu’ yorumunu yaptı.

  İNGİLTERE

  Independent

  Korkular körüklendi

  TV görüntülerinde yaklaşık 300 göstericinin gözüne göz yaşartıcı sprey sıkıldığı ve kadınların yüzlerinin tekmelendiği izlendi. Olay, 3 Ekim’de AB üyeliği konusunda başlayacak olan müzakerelere, hükümetin hazır olup olmadığı konusundaki şüpheleri artırdı.

  BBC

  Uygulama yok

  Türk hükümeti, AB yolunda yasal düzenlemeler yapmasına rağmen bunları uygulamada yetersiz kalıyor. Kadınlara polis dayağı da bunun en önemli kanıtlarından.

  ALMANYA

  Der Tagesspiegel

  Polis şiddeti sürüyor

  Türkiye’de hálá polis şiddeti ve işkencesi sürüyor. Hükümet şu ana kadar gerçekleştirdiği reformların son durak değil, bir ara durak olduğunu anlamamış görünüyor.

  Frankfurter Rundschau

  Karar zamansızdı

  Türkiye ile müzakerelere başlama kararının zamansız olduğu yönündeki tereddütler arttı. Müzakerelerin başlaması için seçilen tarih 3 Ekim 2005 tanrının emri değil.

  Stuttgarter Nachrichten

  O fotoğraf anlatıyor

  Bir fotoğraf, bin kelimeden daha fazlasını, hatta bazen binlerce sayfalık AB raporundan bile fazlasını anlatır. Kullanılan şiddet, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyenlerin bile gözünü açarak demokrasinin İstanbul’da nasıl işlediğini göstermiştir.

  DANİMARKA

  Berlingske Tidende

  Avrupa’da yeri yok

  Kadınların eyleminde böylesine saçma ölçüde şiddet kullanılan Türkiye’nin bu görüntüsünün anlamı, bu ülkenin çağdaş Avrupa toplumuna ait olmadığıdır.

  İTALYA

  Corriere della Sera

  Yürüyen kadınlar coplandı

  AB yolunda önemli adımlar atan Ankara, polisin bu eylemi üzerine zor durumda kaldı ve Ankara’da AB Troykası zirvesi yapılırken gerçekleşmesi de Avrupalıları öfkelendirdi.

  La Stampa

  Avrupa şoke oldu

  Türkiye, 3 Ekim’de başlayacak müzakereler öncesi büyük prestij kaybetti. Ankara, üyeliğini tehlikeye sokacak adli eylemlerde kaçınması gerekiyor, ancak geçen Pazar günü yaşananlarla büyük yara aldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı