Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul’dan Ardahan’a kura eylemi

  Haluk ATALAY-Deniz BAŞLI / DHA
  16.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da Ardahan İli Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında toplanan Ardahanlılar, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan ve ihale aşamasına getirilen Beşikkaya Barajı Projesi’ni protesto etti.

  Kartal Minibüs Durağı’nda toplanan, aralarında CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Ardahan Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Onursal Başkanı Cevdet Şentürk, avukat Yalçın Tura ve Dr. Alper Akçam’ın da bulunduğu yaklaşık 150 kişi Kartal Meydanı’na yürüdü. Ellerinde, “Kura bizimdir bizim kalacak”, “Boğazlar boğazımız. Kars Ardahan belkemiğimizdir” ve “Doğanın tahribatına ve talanına hayır” yazılı pankart ile dövizler taşıyan topluluk, “Kura’ya uzanan eller kırılsın”, “Suyumuza dokunmayın” sloganları attı. Ardahan’da da Kura Nehri’nin, tünellerle Çoruh Nehri’ne akıtılması projesine karşı çıkılarak “Kura yaşamdır” pankartlarıyla eylem yapıldı. 500 kişi, davul zurna eşliğinde nehre doğru yürüdü. Yürüyüşün önderliğini yapan esnaf Çetin Demirci, “Kura’dan su alınırsa nehir kurur” dedi.
  Ankara’da protesto
  Ankara’daki protestonun adresi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binasının önüydü. “Kura ve Dokusuna Dokunma Platformu” üyesi bir grup, nehrin üzerine kurulması planlanan hidroelektrik santral projesini protesto etti. Yapılan açıklamada, “Doğal akışı değiştirilen akarsu ve nehirler, üzerlerine enerji santralleri kurulmak suretiyle yok olmaya mahkûm bırakılıyor” denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı