Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul’da suya kademeli ’küresel ısınma’ zammı

  Hasan AY/İSTANBUL
  11 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 01:47

  İstanbul barajlarında gittikçe azalan suya yüzde 17 ile 134 arasında zam yapıldı. Yeni tarifeye göre çok su tüketen daha fazla ödeme yapacak. Başkan Topbaş, "Suyumuz bollaşıp sıkıntımız bitince eski fiyata indireceğiz" dedi.

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Meclisi, suya yüzde 17 ile yüzde 134 arasında değişen oranlarda kademeli zam oranını kabul etti. Konutlarda suyun metreküp fiyatı yeni tarifede 3 ayrı kademeye ayrılarak ücretlendirildi. 1 Kasım’dan geçerli olacak tarifeye göre çok su tüketen daha fazla ödeme yapacak. Konutlarda 10 metreküpe kadar yüzde 17, 10-20 metreküp arası yüzde 75.4, 20 metreküpün üstüne yüzde 134 zam yapılırken, işyeri kademeleri ortadan kaldırıldı ve zam oranı yüzde 26 oldu.

  Başkan Kadir Topbaş, "Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, ücreti, geçmişte indirdiğimiz gibi tekrar indiririz" dedi. Bulgaristan’dan, Melen’den su getirmek için ciddi yatırım yaptıklarını belirten Topbaş, "Bu bir olağanüstü hal. Kaynağa ihtiyaç var. Herkes kendi boyutunda katılmak durumunda. Bu sıkıntıyı çözmek için rahatladığımız zaman İstanbullulara bunu tekrar iade ederiz" diye konuştu.

  Belediye Meclisi’nin raporunda, küresel ısınma nedeniyle yağış rejimindeki azalmaların ülke genelinde kuraklığa yol açtığı belirtilerek, zammın nedeni şöyle anlatıldı: "Susuz geçen 2007 yılında, yeni su kaynakları ihtiyacındaki artış ve hayati öneme haiz suyun İstanbul halkına sürekli olarak temin edilmesi maksadıyla su tarifelerinin yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı