İstanbul’da isteyenin evini polis GPRS’le izleyecek

Hürriyet Haber
22 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 00:24

İstanbul Valisi Muammer Güler, gönüllülük esasına göre takılacak GPRS sistemi ile ev, işyeri ve araçların izleneceğini, böylece herhangi bir sorun olduğunda polisin anında müdahale edebileceğini söyledi.

CiscoExpo 2006’da, konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, "Gelecek için bilgi teknolojileri (BT) ile tanışmıyorsasanız yaşama şansınız yok. Dünya dümdüz oldu, işin sırrı bilgi teknolojilerinde" dedi. Güler, Türkiye’nin bu gelişmeleri yakalayabilmek için büyük çaba içinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin yönetim yapısının yeniden düzenlenmesinin gündemde olduğunu vurgulayan Güler, "e-devlet uygulamaları bunlardan biri. Vatandaş temelli hizmet anlayışıyla hayat daha kolay olacak" dedi. MOBESE sisteminin özgürlüklere dokunmadan kente hakim olabilmeyi ve polisin herşeyi kontrol edebilmesini sağladığını kaydeden Güler, sistemdeki kameraların yeterli olmadığını, kamera sayısını 2 bine çıkaracaklarını ve sadece merkezden değil 32 ilçeden izlenmesi için fiber ağ oluşturacaklarını söyledi. Yeni bir izleme sistemini hayata geçireceklerini duyuran Vali Güler, "Ev, işyeri ve araçlara gönüllülük esasına göre GPRS sistemi takılacak ve böylece herhangi bir sorun olduğunda polis anında izleyebilecek ve müdahale edebilecek" diye konuştu.

GPRS NEDİR?:

GPRS (General Packet Radio Service/Paket Anahtarlamalı Radyo Hizmetleri), verilerin mevcut GSM şebekeleri üzerinden saniyede 28.8 Kb’den 115 Kb’ye kadar varabilen hızlarda iletilebilmesine imkan veren, cep telefonu, dizüstü bilgisyar, PDA ve diğer mobil cihaz kullanıcılarına kesintisiz İnternet bağlantısı sunan bir mobil iletişim servisidir.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı