İstanbul’da da üretim yapacak, pizzayı Arabistan’a götürecek

Hürriyet Haber
17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkezi İzmir’de bulunan ve Türkiye’de 45 ilde hizmet veren Pizza Pizza 2010’da İstanbul’da yeni bir üretim tesisi açacak. Pizza Pizza Genel Müdürü Tolga Türker, “Gelecek yıl planlarımızda yurtdışı yatırımları var. Arabistan ve Ukrayna ile ön anlaşmamızı imzaladık. Özbekistan, Rusya, Irak ve Belçika’da da yatırımlarımız olacak” dedi.

PİZZA yapmayı Kanada’da işlettiği restoranda öğrenen Abbas Türker’in kurduğu Pizza Pizza, Türkiye’de 45 ilde hizmet veriyor. 2010’da İstanbul’a ağırlık vererek, 20 olan şube sayısını 60’a çıkarıp 1200 kişiye daha istihdam yaratmayı hedefleyen Pizza Pizza, İstanbul’da yeni bir üretim tesisi açmayı hedefliyor. Pizza Pizza Genel Müdürü Tolga Türker, “İzmir’de olduğu gibi İstanbul’da da üretim tesisi ve merkez ofis açacağız. Üretim tesisimizi 5 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirip bunun 3 milyon dolarını fiziki yatırıma, 2 milyon dolarını pazarlama ve reklam yatırımına ayıracağız. İstanbul’a geç geldik. Çünkü İstanbul büyük lokma” dedi.
Yurtdışına franchise
Günde 30, aylık ise 500 franchise talebi aldıklarını belirten Türker şu bilgileri verdi: “Bu taleplerden sadece 5’ini bünyemize alıyoruz. Seçiciyiz ve her taleple kriterlerimiz tutmuyor. Önümüzdeki yıl farklı ülkelerden farklı firmalarla anlaşma yaparak 10 yeni franchise vermeyi planlıyoruz. Yurt dışında Türk pizza markasını duyurmak ana hedefimiz. Suudi Arabistan ve Ukrayna ile ön anlaşmamızı imzaladık. Yakında Özbekistan, Rusya, Irak ve Belçika’da da Pizza Pizza olacak” dedi.
Gelecek yıl 250 şube
Ülke genelinde 160 olan şube sayısını 2010 yılı sonunda 250’ye çıkarmayı hedefleyen Pizza Pizza’nın sadece büyük şehirlere değil her köşeye ulaşmayı hedeflediğini belirten Türker şunları söyledi: “15 yıl önce ilk şubemizi İzmir’de açtığımızda bu kadar hızlı bir şekilde büyüyeceğimizi düşünememiştik. Öz sermayemizle 25 milyon dolarlık fiziki yatırım, 20 milyon dolarlık reklam ve pazarlama yatırımı, 35 milyon dolarlık bayii yatırımı yaptık. Çalışanlarımız Pizza Pizzacılık okulunda eğitim görüyor. 1650 çalışanımız var. Gelecek yıl bu 2 bin 800’e çıkacak.”
Avantajlı yatırım
Yakında ‘Bu gün dükkan aç iş sahibi ol’ konseptiyle girişimciler için yeni bir sistem başlatacaklarını belirten Türker, “Bu yaratacağımız sistem, destek konseptli bir ödeme planı olacak. Bayi adaylarımızdan teminat alacağız ve yatırımlarının tamamını biz karşılayacağız. O bir sene sonra ödeyecek. Yapılan yatırım bir senede geri dönüyor. Bu yüzden bir sene diye zaman belirledik. ‘Bu gün dükkan aç iş sahibi ol’ ile krizde yatırımcılara cesaret veriyoruz” diye konuştu.

15 yılda 15 milyon pizza sattı

* 14 milyon 995 bin 760 adet pizza sattı.
* 3 milyon 323 bin 576 kilogram et üretti.
* 10 milyon 995 bin 760 adet menü sattı.
* 17 milyon 791 bin 957 kilo hamur tüketti.
* 3 milyon 815 bin 460 kilo mozarelle peyniri tüketti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı