Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul’da 125 Kızılderili

  Hürriyet Haber
  25.10.2011 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Merkezi Washington’da bulunan Smithsonian Enstitüsü’nün 1880’li yıllarda Sultan ll. Abdülhamid’e armağan ettiği 125 yerli Amerikalı portresinden oluşan fotoğraf koleksiyonu ilk kez sergileniyor.

  Amerika ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki kültürel bağları geliştirmek için 1880’li yıllarda, Washington’da bulunan Smithsonian Enstitüsü, Osmanlı Sultan ll. Abdülhamid’e 125 yerli Amerikalı portresinden oluşan bir fotoğraf koleksiyonu hediye etmişti. Daha önce Türkiye’de hiç sergilenmemiş olan bu koleksiyon ‘Amerikan Yerlileri: Osmanlı ile Bir Bağlantı’ sergisiyle ilk kez izleyiciye sunuluyor. Amerika Türk Koalisyonu (TCA) ve İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ortaklığında düzenlenen sergi dün Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda açıldı.

  ll. Abdülhamid’den Türkler albümü

  TCA Başkanı G. Lincoln McCurdy; “Bu sergi, Türklerin yerli Amerikalılara ve kültürlerine yüzyıllardır duyduğu ilgi ve saygının bir ifadesidir. Bu yakınlık günümüzde de devam etmektedir. TCA’nın Yerli Amerikalılarla Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik, Yerli Amerikalı üniversite öğrencilerinin Türkiye’de öğrenim görmesine destek veren TCA burs programı, eğitim ile ticaret ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bu ilgi ve yakınlıktan esinlenmektedir. Kültürel açıdan da bu sergi, Türkiye ve yerli Amerikalılar arasında köprü kurma yolunda atılan önemli bir adımdır” dedi.
  Yerli Amerikalı fotoğraflarına karşılık olarak da Sultan ll. Abdülhamid, Smithsonian Enstitüsü’ne Türk yaşam ve kültürünü sergileyen bir fotoğraf koleksiyonu hediye etmişti. Bu fotoğraflar da Washington’daki Kongre Kütüphanesi’nde muhafaza ediliyor.

  İstanbul’da 125 Kızılderili 

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı