GeriSpor "İstanbul buna hazır mı?"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İstanbul buna hazır mı?"

"İstanbul buna hazır mı?"
refid:20759072 ilişkili resim dosyası

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Mustafa Gülpınar, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na aday İstanbul'un Paralimpik Oyunlar için hazır olmadığını iddia etti.

Gülpınar, olimpiyatlar ile Paralimpik Oyunlar'ın bir bütün olduğuna dikkati çekerek, “Olimpiyatları alabilmek için Paralimpik Oyunları ile ilgili hazırlık yapmak lazım. İstanbul buna hazır mı? Benim o konuyla ilgili kafamda soru işareti var” dedi.

Mustafa Gülpınar, 2005 yılında çıkan bir kanunla, 2012 yılının Temmuz ayı sonuna kadar tüm kamu ve özel kuruluşların mekanları, yolları, caddeleri engelliler için uygun hale getirme zorunluğu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şu anda sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşlarına dava açmak için hazırlanıyorlar. Çünkü hiçbir belediye bu konuda ciddi bir hazırlık yapmadı. Bununla ilgili daha yeni TSE standartları yayınlanıyor. Ama belediyeler bu konuda hazır değil, İstanbul hele hele hiç hazır değil. Heyet geldiğinde şehre bakıyor. Statları düzenlemek çok zor değil, ama şehir Paralimpik Oyunları için ne kadar yeterli. Bunu bir iç eleştiri olarak söylüyorum. Keşke alsak, keşke tanıtımımız olsa. İnsanlara olimpiyat diye bir şey olmadığını, Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar olduğunu gösterme fırsatımız da olur.”

“Paralimpik Oyunları söylemde var”

Olimpiyatın belediyelerin işi olduğunu kaydeden Gülpınar, “Şu ana kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim federasyonumuzla temasa geçmedi. Rapor da istemediler” dedi.

“2004 olimpiyatlarına adaylığımızda, nihai rapor olimpiyat komitesine verilmek üzereyken, bizim yetkililerimiz paralimpik oyunların da yapılması gerektiğini fark etmişler” diyen Mustafa Gülpınar, “Ama şimdi yine aynı noktadayız, yine kimse bizimle temasa geçmiyor. Paralimpik Oyunları söylemde var. Bize bir şey sormuyorlar. Bizim uluslararası kulisimize başvurulmuyor. Şu ana kadar kimse bizim kapımızı çalmadı. Bir tek adaylık açıklandığında protokole çağırdılar, alkışladık durduk, orada bitti” diye konuştu.

Özellikle engellilerde konaklama ve ulaşımın çok önemli olduğunu vurgulayan Gülpınar, “İstanbul ticari ve kültürel başkentimiz, ama Antalya da çok doğru bir aday olabilirdi” dedi.

Gülpınar, Türkiye'deki algının biraz zor değişeceğini kaydederek, “Biz sosyal sorumluluk projesi değiliz. Yaptığımız performans sporuyla Türkiye'yi temsil ediyoruz. Şu anda Avrupa'nın en büyük deplasmanlı basketbol ligini düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tekerlekli Sandalye takımımız tarihe geçti”

Mustafa Gülpınar, 45 sporcuyla olimpiyatlara en fazla sporcu götüren federasyon olduklarını söyledi.

Olimpiyatlara gitmeye hak kazanan A Milli Bayan Voleybol Takımı'ndan önce Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının tarihinde ilk kez olimpiyatlara gitmeye hak kazandığını belirten Gülpınar, şunları kaydetti: “Herkes 'Filenin Sultanları'nın 50 yıl sonra olimpiyatlara gittiğinden bahsediyor. Bizim basketbol takımımız, onlardan 1 yıl önce gitmeyi hak etti, kimse söylemiyor. Bizim kendi bakanlığımız dahil defalarca uyarmamıza rağmen boy boy ilanlar yayınlayıp 'Filenin Sultanları tarihe geçti' diyor. Filenin sultanları tarihe geçti, ama kadın takımı olarak gidiyor. Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarını ayırmak mümkün değil. Tekerlekli Sandalye Erkek Basketbol Milli Takımı, 2011 yılında İsrail'de tarihinde ilk kez Paralimpik Oyunları'na gitmeye hak kazandı. Orada da dünya spor otoritelerinin 4 favorisinden biriyiz.”
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle