Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İstanbul bombacısı Yunanistan eğitimli

Enis BERBEROĞLU

Önce bazı taze bilgiler... İstanbul bombacıları üç kişilik özel bir ekip. Caroussel ve Atrium'daki bombalı eylemleri düzenleyen ekip şefinin Yunanistan'da eğitildiği yolunda ciddi duyum var...

Mavi Çarşı ile diğer molotofkokteylli saldırıları PKK'nın gençlik örgütü yürütüyor. Bu amaçla dağ kadrolarından özel seçilmiş gençler İstanbul'a getirildi. Eylemlerde teşhis edilen ve yakalanma tehlikesi doğanlar hızla kent dışına kaçırıldı.

Terörist örgüt bu kez -çoğu polis tarafından bilinen- hücre evlerinden uzak durmaya özen gösterdi. Militanlar, dost-arkadaş ve yakınlarında kaldı. O yüzden iz tespiti zorlaştı.

* * *

PKK bile insanlık suçu kapsamına giren son eylemlerini üstlenecek cesareti bulamadı. MED TV'nin yayınlarında eylemleri ‘‘Milliyetçi Kürt İntikam Timi’’ isimli hayali örgüte yıkma çabası PKK'nın Batılı kamuoyunu yanıltma taktiği olarak algılandı.

Sivil ve masum insanların ölümüne yol açan kör terör, sonunda PKK'nın silah arkadaşı DHKP-C'yi de rahatsız etti. Bu örgütün Avrupa kanadı, PKK'yı kınayan bildiri yayımladı.

* * *

Eminiz ki, polis İstanbul'u terörize eden küçük ekibi bugün olmasa yarın yakalar... Ama bu ekibin yakalanması eylemleri durdurmaz.

Çünkü başta Yunanistan olmak üzere bu eylemcileri yetiştiren, bomba eğitimi veren terörist komşularımız pes edeceğe benzemez... Nitekim bomba eğitimi veren PKK üslerinden bir yenisi Romanya'da tespit edildi.

* * *

Romanya, eski rejimin tasfiyesi sırasında yasadışı örgütlerin eline düştü. Ülkedeki ekonomik kriz, polisin ve yargıçların işini çok zorlaştırdı. Yabancı suçluların yasada öngörülen para cezasını ödeyerek ve bir daha Romanya'ya girmemeleri koşuluyla hapisten kurtulması Romanya'da sıkça rastlanan bir uygulama. Rumen emniyet yetkilileri, Türk meslektaşları ile samimi sohbetlerinde, yabancı organize suç örgütlerinin ilan ettiği ve polisin giremediği ‘‘kurtarılmış bölgelerden’’ söz ediyor.

PKK'nın Romanya'yı seçmesi iki yönden anlamlı:

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya'da sahibi oldukları şirket sayısı 4 bin 800'ü aştı. Türk pasaportlu yatırımcı sayısındaki patlama, PKK'nın paravan şirketlerini sakladı.

2) Romanya, Avrupa'ya uyuşturucu kaçakçılığında ‘‘ara istasyon’’ konumuna geldi. Uyuşturucu bu ülkede depolandı, uygun koşullar sağlandığında yoluna devam etti. PKK, Romanya'daki uyuşturucu faaliyetinden sağladığı gelirle yerel otoriteyi satın aldı.

* * *

İstanbul'da patlayan bombaların neye hizmet ettiğini bir de bu pencereden düşünün...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI