İstanbul Boğazı'nı dev tekneler sardı

Hürriyet Haber
17 Mayıs 2010 - 12:40Son Güncelleme : 17 Mayıs 2010 - 13:34

Deniz Ticaret Odası'nın katkılarıyla düzenlenen, “Boylu Soylu” Yelkenlilerin Tarihi Denizlerdeki Yarışları kapsamında 13 Mayıs Perşembe günü Yunanistan'ın Volos Limanı açıklarından yola çıkan dev yelkenli tekneler İstanbul Boğazı'na ulaştı.

Boylu Soylu Yelkenli Yarışları’nın Volos-Varna rotasındaki ilk yarışın birinci etabı Çanakkale Boğazı’nın girişinde sonlanırken, İlk yarışın ikinci etabı 18 Mayıs Salı günü İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışından start alıyor.

16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenden oluşan tarihi filonun İstanbul Boğazı’ndan geçişini izlemek isteyen İstanbulluları ise görsel bir şölen bekliyor. İstanbul 2010Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası’nın girişimleri ve Yunanistan ile Bulgaristan ortak çalışmalarıyla, Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği (Historical Seas Tall Ships Regatta) ilk kez Türk kara sularında gerçekleştirilmiş olacak. 

Yunanistan yola çıkan yelkenliler arasında yer alan ve Türkiye'yi B klasmanında temsil eden STS Bodrum yelkenlisi de 18 Mayıs günü gerçekleştirilecek olan etkinlikteki yerini alacak.

İstanbul Boğazını dev tekneler sardı

Deniz Ticaret Odası’nın ev sahipliğindeki etkinliğe Sail Training International (STI) Başkanı Nigel Rowe ve Yarış Direktörü Peter Newell da katılacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı