« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul Boğazı'dda şölen var

TMOK tarafından düzenlenen 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Kürek Yarışları yarın İstanbul Boğazı'nda yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından geleneksel olarak düzenlenen organizasyonun en önemli branşı olan yüzme yarışlarına 351'i yabancı sporcu olmak üzere 41 ülkeden toplam 1238 kişinin katılacağı bildirildi.

Bu sabah yapılan kürek sıralama yarışları ile başlayan organizasyonda yarın ise yüzme, kürek ve kano yarışları gerçekleştirilecek.

Kürek yarışları, Anadolu yakasında bulunan Kanlıca Vapur İskelesi'nden saat 09.20'de start alacak. 6,5 kilometrelik parkurda yapılacak kürek yarışları, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önlerinden son bulacak.
Yine Kanlıca Vapur İskelesi'nden başlayacak kano yarışları saat 09.40'da, yüzme yarışları ise saat 10.00'da start alacak.

Kürek yarışlarıyla aynı parkuru takip edecek kano ve yüzme yarışları yine Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda son bulacak. Yüzme yarışları, 2 saat süreyle sınırlı tutulacak.

Bu arada, yüzme yarışlarına olimpiyat şampiyonu efsanevi ABD'li eski yüzücü Mark Spitz de katılacak. Spitz, 1972 Münih Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 7 farklı yüzme dalında dünya rekoru kırarak, 7 altın madalya kazanmıştı.
Öte yandan, sporcuların güvenliği açısından yarın 08.30 ile 11.00 saatleri arasında İstanbul Boğazı'ndan gemi geçişi yapılmayacak.

"Boğazda yüzdüğüm için de çok mutluyum"

Eski olimpiyat şampiyonu ABD'li efsane yüzücü Mark Spitz, 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları kapsamında İstanbul Boğazı'nda gösteri amaçlı yüzdü.

Kuruçeşme sahilinde tekneyle denize açıldıktan sonra yaklaşık 15 dakika boğazda yüzen Mark Spitz, “Benim için çok eğlenceliydi. Boğazda yüzdüğüm için de çok mutluyum” dedi.

Çok güzel bir deneyim yaşadığını belirten Spitz, “Kaliforniya ve Los Angeles'ta böyle bir şans yakalayamıyoruz. Olimpiyatlara katılmam 40 yıl önceydi ve bir sefer hariç basının karşısında bu kadar ilgiyle suya girip yüzmemiştim. Bu yüzden sizlere teşekkür ederim” diye konuştu.

İstanbul'un, aday olduğu 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Spitz, “Diğer aday iki kent (Tokyo ve Madrid) düşünüldüğünde İstanbul daha şanslı. Daha önce 1964 yılında Tokyo olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştı. İspanya'da da Barcelona'da düzenlendi. Bu sefer İstanbul'un olimpiyatları alması büyük olasılık olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Spitz, yarın yapılacak yarışların büyük çekişme içinde geçeceğini sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz