Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali’

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 10:43 | Son Güncelleme: 31.10.2007 - 10:15

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Cisco tarafından İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla One Global Economy firmasının işbirliğiyle hazırlanan İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve Cisco Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkanı Sayın Paul Mountford’un katıldığı bir basın toplantısı ile tanıtıldı

  Para, Sağlık, Eğitim, İş Bulma ve Kariyer, Girişimcilik, Aile, Kiracı/Ev Sahibi Olma ve Yurttaşlık Bilgileri başlıkları altında İstanbulluların ihtiyaç duyacakları tüm temel bilgileri içeren İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali, özellikle düşük ve orta seviye gelir grubuna mensup kişilerin yaşam kalitesini yükselterek toplumunun tüm kesimlerinin birbirine yakınlaşmasını amaçlıyor.

   

  Portal, Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu’nun (Internet Business Solutions Group – IBSG) Türkiye’deki ‘Dijital Kent’ inisiyatifi kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı ve yerel sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde mevcut belediye hizmetleri ve içeriği temel alınarak geliştirildi. Projenin hazırlık aşamasında ise vatandaşlarla yüzyüze görüşülerek, günlük yaşamlarında en çok ne tip bilgiye ihtiyaçları olduğu belirlendi. İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali’ne çok kısa bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesi üzerinden ulaşılabilecek.

   

  İstanbulluların yaşam kalitesini artırmak için farklı alanlarda yoğun çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş, “Her yaştan, her sosyokültürel gruptan ve her gelir düzeyinden İstanbullu, ihtiyaç duyacağı temel bilgilere İstanbul Bilgi ve Yaşam Portali üzerinden ulaşabilecek. Bu çalışmanın toplumumuzun farklı kesimleri arasında oluşan ekonomik ve sosyal boşlukların doldurulmasında yardımcı olacağını umut ediyorum” dedi.

   

  Açılışta konuşan Cisco Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkanı Sayın Paul Mountford ise “Bilgi teknolojileri yatırımları, özellikle de ağ teknolojilerine yapılan yatırımlar toplum tüm kesimlerine ulaşmak çok iyi bir araç. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Toplum Merkezi yaklaşımı, teknolojinin insanların hayatını gerçekten nasıl etkilediğinin gözlemlenmesi açısından çok önemli bir örnek. Bağlanabilirlik, insanların birbirleri ile daha kolay iletişim kurmasına, kamu kuruluşlarına verdikleri hizmetleri geliştirmelerine ve iş dünyasına global pazarlardaki engelleri aşmalarına yardımcı oluyor. Vatandaşların ve iş dünyasının yaşam kalitesini yeni servisler yoluyla yükseltebilmek için gelişmekte olan ülkeler ağ altyapısına artan bir oranda yatırım yapıyor ve Cisco da bu yatırımların başarılı olması için önemli bir rol üstleniyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı