Gündem Haberleri

  İstanbul Bienali başlıyor

  Hürriyet Haber
  15.09.2005 - 13:55 | Son Güncelleme:

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “9. Uluslararası İstanbul Bienali”, 17 Eylül'de sanatseverlere kapılarını açacak. Küratörlüğünü Van Abbemuseum Direktörü Charles Esche ve Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi Yöneticisi Vasıf Kortun'un üstlendiği bienalin tanıtımı amacıyla, Salıpazarı 5 No'lu Antrepo'da basın toplantısı yapıldı.
    Hikâyenizi Phil Collins'e anlatın
    "Davut", Bienal'i göremedi
    Tek biletle 7 ayrı mekan
   

  Toplantıda konuşan İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı, bienalin konusunun “İstanbul” olduğunu ifade ederek, küratörlerin belirlediği bu konunun da cesaret istediğini söyledi.

  Charles Esche de İstanbul'un bir dönem “dünyanın başkentliğini” yapan Avrupa'nın en büyük kentlerinden olduğunu vurgulayarak, bienalde, böyle bir kente sanatçıların gözüyle farklı bir yaklaşım getirmek istediklerini bildirdi.

  Esche, bienalde kentin turistik etkilerden uzak, görünmez halini görünür kılmayı hedeflediklerini kaydederek, “İstanbul Bienali, çağdaş olmayı amaçlıyor” dedi.

  Vasıf Kortun da İstanbul'un son yıllarda radikal bir değişim yaşadığına işaret ederek, “Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) süreci bu kenti yakından ilgilendiriyor ve dönüşümü sağlıyor” diye konuştu.

  Kentin 1950'lilerden itibaren endüstriye yönelerek üretici bir yer haline dönüştüğünü ve bu nedenle de büyük göçler aldığını anlatan Kortun, 1980'lerden sonra ise bir değişim ve dönüşümün yaşanmaya başladığını, ancak bu sürecin de artık sona ermek üzere olduğunu kaydetti.  Abdi İbrahim İlaç, Aygaz ve Opet'in eş sponsorluğunda gerçekleştirilen “9. Uluslararası İstanbul Bienali”, “İstanbul” başlığı altında 53 uluslararası sanatçı ve sanatçı grubunun projelerini 7 farklı mekanda biraraya getirdi.

  Ses ve görüntü sistemleri sponsorluğunu Sony Eurasia'nın üstlendiği bienalde, ses ve video yerleştirmelerinden fotoğraf, heykel ve resme uzanan farklı sanat disiplinlerinde 100'den fazla eser yer alıyor.

  Bienalin düzenlenmesine ayrıca American Center Foundation, Mondriaan vakfı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu, Açık Toplum Enstitüsü, The British Council ve İtalyan Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok uluslararası kurum destek verdi.
        
  BİENAL MEKANLARI VE ETKİNLİKLERİ
    
  “9. Uluslararası İstanbul Bienali”nin sergi mekanları, Şişhane'deki Deniz Palas Apartmanı, Bankalar Caddesi'ndeki eski Garanti Bankası Binası, Tophane'deki Tütün Deposu, Tünel'deki Bilsar Binası, Tophane'deki Antrepo 5 ve İstiklal Caddesi'ndeki Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Garibaldi Binası.

  Bienal, mekanlardaki sergilerin yanı sıra şehrin farklı alanlarında gerçekleştirilecek olan projeler ile güncel sanatı sokaklara da taşıdı.

  Varşovalı sanatçı Pawel Althamer, “Ay” adlı projesinde ayın görüntüsünü şehrin merkezine getiriyor. Sanatçı, The Marmara Pera Oteli'nin çatısında bulunan büyük ekrana ayın görüntüsünü gerçek zamanlı olarak aktaracak. Bienal süresince teleskoptan elde edilen görüntü dev ekrana yansıtılarak, kentin birçok yerinden görülmesi sağlanacak.

  Evsizler tarafından kullanılan “Hobo İşaretleri”nden esinlenerek yeni bir işaret dili yaratan Amerikalı sanatçı Otto Berchem'in işaretleri de bienal mekanlarının bulunduğu Galata ve Beyoğlu bölgesinde görülebilecek.

  Karl-Heinz Klopf ise “Basamağa Dikkat!” projesi ile Beyoğlu, Galata ve Karaköy'de bienal mekanları arasındaki dik yokuşlarda seçtiği basamakları beyaz spot ışıkları ile aydınlatacak. Bienal süresince bu ışıklandırılmış alanlar, geceleri çeşitli etkinlikler için sahne görevi üstelenecek.

  Avusturyalı sanatçı Klopf, sıradan basamakları sokak sahnelerine çevirecek ve bu merdivenler ayakkabı boyacılarının, break dansçıların, şiirlerini okumak isteyenlerin ve falcıların performanslarına ev sahipliği yapacak.

  Norveçli sanatçı grubu Superflex ise bienali Danimarka sokaklarına taşıyacak ve bin adet bienal afişini Kopenhag'ın sokaklarına asacak.

  Bu arada “9. Uluslararası İstanbul Bienali”ne, uluslararası güncel sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticisi ile yabancı basın mensubu olmak üzere 3 binin üzerinde konuk geldi.

  Bienalin açılışı için Almanya, ABD, Fransa, Belçika, İtalya ve  Yunanistan'ın bazı büyük gazeteleri ile 8 Avrupa ülkesinin önde gelen televizyon kanallarından temsilciler de İstanbul'a geldi.
    
  EINDHOVEN VAN ABBEMUSEUM'DA BİENAL İLE EŞZAMANLI SERGİ

  Öte yandan, “9. Uluslararası İstanbul Bienali”, hem İstanbul'da, hem de Hollanda'nın Eindhoven kentindeki Van Abbemuseum'da eşzamanlı olarak gerçekleşecek olma özelliği de taşıyor.

  Bienale paralel bir proje olarak planlanan ve 1 Ekim'de açılacak olan Van Abbemuseum'daki “Eindhovenİstanbul Sergisi”, kimi sanatçılarını 9. Uluslararası İstanbul Bienali ile paylaşırken, bazı sanatçılarını da İstanbul Bienali'nin tarihçesinden seçerek “başka bir yer, başka bir mekan” düşüncesini, uluslararası bir sanat müzesi bünyesinde canlandıracak.

  Bu arada, bienalde bu yıl “2 Yılda 1” adlı bir de gazete çıkarılıyor. Gazetenin ilki, yarın Radikal Gazetesi ile tüm Türkiye'de dağıtılacak. Bienalin mekanlarından Antrepo No:5 ise aynı zamanda seminer ve konuşmalardan atölye çalışmalarına, toplumsal projelerden sergilere kadar değişik etkinliklerden oluşan “Misafirperverlik Alanı”na ev sahipliği yapacak.

  Bienalin sergi biletleri “www.biletix.com”, Biletix satış noktaları ve Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00) üzerinden satılıyor. Bilet fiyatları tam 15 YTL, indirimli 7 YTL.

  “9. Uluslararası İstanbul Bienali”, 30 Ekim'e kadar izlenebilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı