Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul: Avrupa'ya giden mültecilerin "manevra istasyonu"

  Hürriyet Planet
  03.01.2012 - 12:19 | Son Güncelleme:

  İspanya ve İtalya'nın son zamanlarda göçmen denetimini sıkılaştırmasıyla, İstanbul kaçak göçmenlerin gözde güzergahı haline geldi.

  Fransız Le Figaro gazetesinde yayımlanan özel habere göre, İstanbul'un tarihi yarımadasında son yıllarda, farklı farklı ülkelerden yabancı uyruklu insanlar görülmeye başlandı. Bunların arasında Afganlar, Kamerunlular, Dominik Cumhuriyeti vatandaşları bile var.
   
  Bu popülasyonun İstanbul'da bulunma nedeni, şehrin Avrupa Birliği Bölgesi'ne varmadan önceki son durak konumunda bulunması.

  Kumkapı, mültecilerin en görünür vitrini. Ancak binlerce mülteci de merkeze uzak mahallelerde ikamet ediyor, göz önüne çıkmıyor. Ne zaman ki, geçen ay Sultangazi'de bir viranede çıkan, yeni Pakistanlı ve Hintlinin ölümüne neden olan yangın gibi bir felaket yaşanıyor, o zaman bu insanların dramını hatırlanıyor. 

  Asya'dan, Ortadoğu'dan, Afrika'dan Avrupa'ya yönelen göç yolları bu uluslararası göç noktasında kesişiyor. İspanya ve İtalya'nın son zamanlarda göçmen denetimini sıkılaştırması, bu akışın Türkiye'ye kaymasında önemli rol oynuyor.

  MÜLTECİ SAYISININ ARTIŞINDA BİRÇOK ETKEN VAR

  İstanbul'daki mülteci sayısının artışının bir diğer nedeni de, Ankara'nın ticareti artırmak için vizeleri kaldırma politikası uygulaması. Bu politika bilhassa Faslı mültecilerin işine yarıyor. "Arap Baharı"nın karmaşasından kaçıp gelenler de cabası.

  Türk-Yunan sınırını belirleyen Evros nehri, İstanbul'dan sadece 2 buçuk saat uzaklıkta. Avrupa Ajansı'na bağlı Frontex'in yayımladığı verilere göre, 2011'in son çeyreğinde, Yunanistan'a 12 bin mültecinin girdiğini gösteriyor. Bu rakam, ilk çeyreğe göre yüzde 66 bir artış anlamına geliyor. Bunların büyük çoğunluğu Türkiye-Yunanistan kara sınırını kullanıyor.

  Mülteciler, sınırı geçmelerine yardım edenlere 1000 dolar ödüyor. Daha çok parası olanlarsa "Nijeryalı" lakaplı sahte evrakçıya 10 bin euro karşılığında sahte schengen pasaportu yaptırabiliyor. Bu yüzden, Türkiye'den uçakla Avrupa'ya gelen yolcular arasında da mülteciler bulunabiliyor. Hava alanı polisi bu sebeple, Türkiye'den yolcu geldiğinde otomatik olarak devreye giriyor.   

   

  * "Istanbul, «gare de triage» des migrants vers l'Europe" başlıklı makalenin orijinali için http://www.lefigaro.fr/international/2012/01/03/01003-20120103ARTFIG00265-istanbul-gare-de-triage-des-migrants-vers-l-europe.php

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı