Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul Ağır Ceza'dan tahliye talebine ret

  A.A
  07 Ocak 2011 - 17:21Son Güncelleme : 07 Ocak 2011 - 17:21

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul'da 5 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla 2002 yılından itibaren tutuklu olarak yargılanan sanık Durmuş Anuçin ve diğer sanık Mikal Zor'un, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102. maddesi kapsamında tahliye edilme taleplerini reddetti.

  İstanbul'da 5 kişiyi “para ve zevk için öldürdüğü” iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık Durmuş Anuçin ve tutuklu sanıklardan Mikal Zor, 8 yıldır tutuklu olarak yargılandıkları için bulundukları Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinden mahkemeye gönderdikleri dilekçeyle, CMK'nın 102. maddesi kapsamında tahliye edilmeleri yönünde talepte bulundular.

  Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, sanıklardan Mikail Zor hakkında, mahkemenin 22 Aralık 2005 tarihli tutuklama yazısının infaza hiç konulmadığı ve sanık Zor'un İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklama yazısından dolayı infazının devam ettiğini belirterek, tutuklama müzekkeresinin mahkemeye ait dosyaya ilişkin olmadığını ifade etti.

  TUTUKLU SANIK DURMUŞ ANUÇİN

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Durmuş Anuçin ile ilgili verdiği kararda da 2 Nolu DGM'de, “çıkar amaçlı suç örgütü içinde yer almak”, “silahla adam öldürmek” ve “6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek” suçlarından 26 Aralık 2002 tarihi itibariyle tutuklu olarak yargılanan sanığın infazına, 27 Kasım 2008 ile 10 Eylül 2009 tarihleri arasında ara verildiğini belirtti.

  Anuçin'in ayrıca, “2 kişiyi öldürmek” ve “yağma” suçlarından Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesinin, 7 Nisan 2003 tarihli vicahi kararı nedeniyle tutuklandığını ifade eden heyet, mahkemenin yazdığı söz konusu müzekkerenin henüz infaza konulmadığını ve bu davaya ilişkin kamu davasının, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yürüdüğünün anlaşıldığını bildirdi.

  MAHKEMENİN KARARI

  Mahkeme heyeti, sanıklardan Mikail Zor'un tutukluluk müzekkeresinin infaza konulmaması, atılı suçun yasal yaptırımı, kuvvetli suç şüphesini gösterir bulguların devamı ve CMK'nın 100/3. maddesinin dikkate alınması gerekçeleriyle tahliye talebinin reddine hükmetti.

  Heyet, hakkında “çıkar amaçlı suç örgütü içerisinde yer almak”, “silahla adam öldürmek” ve “6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet” ile “ 2 kişiyi öldürmek” ve “yağma” suçları olmak üzere 2 ayrı tutuklama yazısı bulunan sanık Durmuş Anuçin'in, her iki tutuklama yazısındaki suçların CMK'nın 100/2. maddede yazılı suçlardan olup, 1. tevkif müzekkeresinin infazının kesilmesi halinde bile henüz infaza konulmayan, “2 kişi öldürmek” ve “yağma” suçlarının yasal yaptırımı, bu suçlar bakımından kuvvetli suç şüphesini gösterir bulguların devamı, dosya kapsamında yargılaması yapılan suç ve sanık sayısının fazlalığının göz önüne alınması, makul sürenin henüz aşılmamış olmasının dikkate alınması ve tahliye talebinin makul görülmemesi gerekçeleriyle tahliye talebinin reddini kararlaştırdı.

  Bu arada, mahkemenin Kartal Savcılığına bir müzekkere yazılarak, farklı bir suç işleyen ve bu suç nedeniyle 2028 yılına kadar hakkında şartlı tahliye kararı verilen Anuçin'e ilişkin daha önce verilen şartlı tahliye kararının geri alınması yönünde başvuruda bulunmasını kararlaştırdığı da öğrenildi.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Durmuş Anuçin'in, 13 Eylül 2002'de Şile yolunda Bünyamin Gazi Oral'ı, 15 Eylül 2002'de Maltepe'deki ormanlık alanda Arif Arduç ve Esma Baş'ı, 10 Kasım 2002'de Maltepe'de Soner Kayabaş'ı, 21 Kasım 2002 tarihinde de Ümraniye Atakent Mahallesi'nde müteahhit Aydın Özbey'i silahla öldürdüğü belirtiliyor.

  Aykut Sancaktar'ın ise bu 5 cinayetin yanı sıra, 31 Temmuz 2002 tarihinde İstanbul Şile otoyolunun Sofular Köyü Mevkii'ndeki ormanlık alanda Hüseyin Çataltepe'yi silahla öldürdüğü ifade edilen iddianamede, bu sanığın ayrıca oto hırsızlığı ve gasp olaylarına da karıştığı anlatılıyor.

  Anuçin'in eylemlerinin bir kısmını para, bir kısmını da zevk için gerçekleştirdiği kaydedilen iddianamede, bu sanığın, “5 kişiyi öldürmek” suçundan 5 kez müebbet ağır hapis, ayrıca “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek”, “4 kez gasp”, “4 kez oto hırsızlığı yapmak”, “3 kişiyi kaçırmak”, “5 kez silahlı tehdit” ve “sahte ehliyet kullanmak” suçlarından da 109 ile 210 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  İddianamede, Sancaktar'ın ise “6 kişiyi öldürmek” suçundan 6 kez müebbet, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek”, “hırsızlık”, “gasp” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından 92 ile 178 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

  Sanık Mustafa Baş'ın da “çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak”, “eşi Esma Baş'ı 30 milyar lira karşılığında Durmuş Anuçin'e öldürtmek” suçlarından müebbet ağır hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, Tahsin Acuner ve Mustafa Serdar Balta'nın da “adam öldürmek” suçundan yine müebbet ağır hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

  İddianamede, Selim Gündoğdu, Ali Mısır, Ahmet Durmuş, Yılmaz Güngör, Murat Yılmaz, Ramazan Yeğen, Yıldırım Piraloğlu, Mehmet Çağlayan, Orhan Özadam, Rıdvan Topal, Mehmet Önel, Nurcan Özbey, Aysun Sultan Bozdağ, Tülay Kıvırcı ve Lokman Eser'in de, çeşitli suçlamalara ilişkin, 6 ay ile 39 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı