Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul’a metro ağı

  Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
  27 Eylül 2013 - 14:37Son Güncelleme : 27 Eylül 2013 - 14:49

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak metro inşaatları ile birlikte 2030 yılı sonunda 776 kilometre uzunluk hat ile İstanbul’un New York’tan sonra dünyada en uzun ikinci metro ağına sahip şehir olacağını söyledi. Kadir Topbaş, gazetecilerin “Aday olacak mısınız? “sorusuna yanıt vermedi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen raylı sistemler bilgilendirme toplantısına, belediyenin önde gelen genel müdürleri, çalışanları ve partililer katıldı. Barkovizyon gösterisi ile başlayan törende yeni hatların tanıtımı izleyiciler tarafından yoğun alkış aldı. “Her yerde metro her yere metro” yazılı ekranın önünde konuşan Kadir Topbaş “İstanbul’un geleceğini tasarladık. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanıyorsa o şehir medenidir. Şehrin bir noktasına metroyla ulaşabilsin. Yani her yerde metro, her yere metro olsun. Hedef budur” dedi.

  New York’tan sonra ikinci

  776 kilometre olacak

  Plana göre 2019 yılı sonunda İstanbul’a yeni 19 metro hattı eklenecek. Bu hatlar ile demir ağının uzunluğu yaklaşık 400 kilometre olacak. 2019 yılından sonra ise yapılacak yeni 24 hat ile birlikte 2030 yılında İstanbul’da metro uzunluğunun 776 kilometre olması planlanıyor. Böylelikle yaklaşık 800 kilometre metro hattı uzunluğuna sahip New York’tan sonra İstanbul dünyada ikinci şehir olacak. Marmaray’ın etkin olarak kullanıldığı planlamada, 2014 yılında Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na, 2015’te Pendik’ten Bağcılar’a, 2016 yılında ise Tuzla’dan Küçükçekmece’ye kadar metro hattı İstanbulluların hizmetinde olacak.

  Dünyanın bir çok kentinde ileri metro sistemlerinin olduğunu söyleyen Kadir Topbaş 2019 yılına kadar eklenecek yeni hatlar ile İstanbul metro hatlarının, 800 kilometrelik hatta sahip New York’tan sonra ikinci büyük hat olacağını söyledi. Belediye bütçesinin yüzde 55’nin ulaşıma aktarıldığını belirten Kadir Topbaş, “2019’a kadar 400 kilometre, 2019’dan sonra ise 776 kilometre uzunluğunda metro hattına sahip olacağız. Dünyanın birçok yerinde toplu taşıma kullanılıyor. İstanbul’a göreve geldiğimizde 45 kilometrelik metro ağı vardı. 2016’da şehirde dönüm noktası olacak günde 7 milyon insan metro kullanacak. 2019 da İstanbul’da 11 milyon insan metroyu kullanabilme imkanına sahip olacak. Metro ağlarımızı teknolojik gelişmişliği dünyanın en ileri teknolojisi. Son dönemde yaptığımız metrolar makinist olamadan kullanılabilecek. Sistemi kuruyorsunuz, kullanıcısı olmadan araç istasyonda durup hareket ediyor özellikte” diye konuştu.

  Barkovizyon gösterileri ile planlanan hatların tanımının ardından Kadir Topbaş sahneye, belediyeye bağlı şirketlerin genel müdürleri çalışanları ve metro hattında görevli işçiler ile birlikte sahneye çıkarak izleyenleri selamladı.

  'Adaylık' sorusuna yine cevap vermedi

  İstanbul’a metro ağı

  Törenin ardından Kadir Topbaş basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendisine sorulan “Aday olacak mısınız?” sorusuna net yanıt vermeyen Kadir Topbaş, şöyle konuştu:
  ''Amaç, belediye başkanı olmak değil, kente hizmet etmek. Birileri belediye başkanı olmak birileri de hizmet etmek isteyebilir. Bunlar ayrı şeyler. Biz bu kente hizmet ediyoruz. Birileri de belediye başkanı olmak için heyecanlarını gizlemeyebilirler. O ayrı bir şey biz ona bakmıyoruz. Sorumluluğumuzu yerine getirme heyecanı yaşıyoruz. Zaten kamuoyu yoklamalarında desteklerini gösteriyorlar. Ben İstanbullulara özellikle teşekkür ediyorum. İstanbullu gerçekten kendisine hizmet edeni, vefa duygusuyla kucaklıyor. Bunu görmekteyim. Özellikle kamuoyu yoklamalarına gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Buraya metroyu konuşmak için geldik. Amaç motivasyonu artırmak ve bu heyecanı İstanbullular ile paylaşmaktı. Bunu İstanbullulara daha detaylı olarak böyle bir kampanyayla her yerde metro her yere metro diye başlattık.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı