"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

İstanbul’a en çok gelip gidenler

Tamam, alanlarında iyi olabilirler. Tamam, bir önceki gelişlerinde çok ilgi görmüş, hatta organizatöre iyi para kazandırmış da olabilirler.

Ama sık aralıklarla, hatta ağzımızı kibarca bozalım, zırt pırt gelmelerine ne demeli?
Yeni insanlar yok mu şu güzelim mavi gezegende? Niye onlar çağrılmaz ve hep aynı isimler davet edilir şu güzelim şehre?
Onlar kim mi? İşte mini liste...
Astrolog Gahl E. Sasson: Owokun merkezinin gediklisi. Meraklısı çok. Düzenli aralıklarla, çoğunluğu kadın olan katılımcıların astrolojik dertlerine deva oluyor. Hatta şu an yine şehirde. Dün bir semineri vardı. Yarın da “ilişkilerin simyası” üzerine konuşacakmış.

DJ Claude Challe: Aslında bir ara, başka bir Fransız DJ, yani Stephane Pompougnac onun tahtına yerleşmek üzereydi. Çünkü o da sık gelip gidiyordu.
Ama Claude Challe sanırım ondan bir adım daha önde. Challe için “dünya sosyetesinin bir numaralı DJ”i tanımı kullanılıyor sık sık. Ve kulüpler bu numarayla kendisini hâlâ getiriyorlar. Hatta bakınız cuma gecesi Qubbe’de çalacakmış zat-ı muhterem...

DJ David Vendetta: İlk kez 2007’de geldi. Sonraki dönemlerde sadece İstanbul’a değil, diğer Anadolu şehirlerine de uğradı kendisi. Epeydir sesi soluğu çıkmıyor, özledik hani. Yaza kesin getirir birileri...

Goran Bregoviç: Açıkhava Tiyatrosu’nun gediklisi. Olmazsa olmazı, demirbaşı. Kalaşnikof...

Shantel: Babylon’da çalışmaya başlasa yeridir. Hem şubatta hem de martta Babylon’da yine sahne alıyor. Ne diyelim, bu disko disko partizani iç şişirtir...

Nouvelle Vague: Valla ben seviyorum kendilerini, ama onlar da mı fazla gelenlerden ve kendini özletmeyenlerden acaba? Twitter’da sınıfı yokladım, durumları öyle görünüyor.

Jay Jay Johanson: Aslında epeydir ortalıkta yok! Sadece İstanbul değil, diğer şehirlerimize de çıkarma yapmıştı zamanında. Sahi Jay Jay nerede? İstiklal Caddesi’nde tek başına bir aşağı bir yukarı yürümesini görmeyi özledim keratanın...

23 yaşındaki John’a ne diyeceğiz?

TURYİD, yani resmi ve upuzun adıyla Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin yeni başkanı Kaya Demirer, Hürriyet ekonomi servisinden arkadaşımız Demet Cengiz Bilgin’e verdiği röportajda tartışmalı içki yönetmeliğiyle ilgili daha önce düşünmediğimiz, üzerinde pek durmadığımız bir noktayı dile getirmiş. Diyor ki Kaya:
“Konu turistleri de kapsıyor. Hadi tatile gelen 23 yaşındaki John’a anlat bunu!”
Doğru, nasıl anlatacaksın ki? Anlamakla uğraşmaz da zaten.
Bir daha gelmez ülkeye olur biter! Bizim tuhaflıklarımızla mı uğraşacak?
Üstelik ülkesine geri döndükten sonra arkadaşlarına tatil anılarından bahsederken bu mevzuyu da çıtlatır 23 yaşındaki John(lar). Zincirleme etki yani!
Kaya Demirer yönetmelikle ilgili önemli bir uyarıyı da yapmış röportajda, hemen aktarıyorum: “Derhal 18’e geri dönülmeli. Bu kadar yasak ve sınırlamayla alkol etrafında gizem yaratıp asıl kendileri özendirici oluyor. Bizim gibi şark toplumlarında herkes yasağı delme meraklısıdır.”

Matrix yine yeniden

Duyduğum en güzel haber: Matrix’in dördüncüsü hatta beşincisi çekilecekmiş.
Keanu Reeves bizzat kendisi müjdelemiş bunu.
Matrix’in yaratıcısı Wachowski kardeşler senaryo üzerinde çalışıyorlarmış.
Üstelik 3D teknolojisiyle çekilmesi muhtemelmiş yeni Matrix’in.
Açıkçası özlemiştim Matrix’i. Diyaloglarını, kostümlerini, aksiyon sahnelerini, felsefesini...
Şimdi bu yazıdan sonra hemen arka arkaya üçlemeyi tekrar izleyesim geldi, tutmayın beni (bu dünyada).
X