Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yeşil alanlar

Haliç'in iki kıyısında belediyenin yıkım çalışmaları sürüyor. Duracağı da yok. Bundan ötürü kimi semt belediyeleri ceza yargıcına verilse de, baş belediye başkanı için kovuşturma durumları sözkonusu edilse de!

Haliç kıyılarını derinlemesine traş eden belediyeciler bu arada yeşil alanlardan, halk parklarından, çocuk bahçelerinden söz açıyorlar. TRT ekranı aracılığıyla kimi görüntüler de sunuyorlar. Geniş boşluklar, kimi yeşil parçalar, top koşturan çocuklar. Bu görüntülerle de övünüyorlar. İstanbul'u sağlıklı bir şehir yapacağız, diye!

Yeşil alanlar ve parklar, kültür ülkeleri büyük şehirlerinde yurttaşların soluk alabildiği sağlık yerleridir. Bundan ötürüdür ki, o şehirlerde kişi başına düşen yeşil alan yüzölçümünü genişletme çabasındadırlar. Moskova ve Viyana, kişi başına 17-25 metrekare yeşil alanımız var, diye övünür. Türkiye'nin incisi büyük şehir İstanbul'da ise bu sayı bir metrekarenin altındadır. İstatistik sayılarının doğruluk payını bir kenara bırakalım!

Durum böylesine kötü olduğuna göre, şöyle bir soru akla gelebilir, İstanbul Belediyesi'nin, Haliç kıyısında uyguladığı yıkımları neden onaylamıyoruz, diye.

Hemen açıklayalım: Haliç kıyılarında yeşil alan diye gösterilen topraklar yerleşim bölgelerine uzak olduğu için. Bu alanlardan yararlanacak insanlar çok uzaklarda oturduğu için.Tünel'den Bankalar Caddesi ve Yüksekkaldırım'a, Tünel'den Galatasaray'a gibi yerlerde hemen sadece işyerleri, bankalar, bürolar, dükkánlar var. Cihangir ve Gümüşsuyu'nda oturanlar mı, Haliç kıyı parklarından yararlanacak? İstanbul Belediyesi Haliç yıkımlarını maskelemek için yeşil alan görüntüsü arkasına gizleniyor. Var olan yeşil alan ve parkları yok eden bir belediye! (...)

(Yok Edilen İstanbul. Turing ve Otomobil Kurumu. 2. baskı. 1988)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler