Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul 2020'den "Olimpiyat ruhu" çağrısı

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları aday kentlerinden İstanbul'un adaylık komitesi, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin, "Daha iyi bir Türkiye için Olimpiyat Ruhu altında birleşmek ve farklılıklara çözüm getirmek adına barışçıl bir şekilde el ele vererek çalışabileceğimizi tüm dünyaya göstermek, ortak arzumuz” açıklamasını yaptı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Japonya'nın Tokyo ve İspanya'nın Madrid şehirleriyle 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahibi olabilmek için yarışan İstanbul'un adaylık komitesinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan "üzücü" olayların büyük bir titizlikle takip edildiği belirtilerek, "Son 24 saatte İstanbul'da halkın el ele vererek gösterilerden arta kalan kirliliği temizlediği ve verilen zararların onarıldığı barışçıl gösteriler olsa da, eylemler devam ediyor. Bu nedenle İstanbul 2020, gösterilerle ilgili yaşanan gelişmelere yönelik detaylı yorumların yapılmasını ilgili makamlara bırakıyor” görüşlerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Yaşanan tüm bu olaylara karşın Türkiye'nin her kesimi, 2020 yılında ülkemizin ilk Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapma rüyasının gerçekleşmesini istiyor. Olimpiyat adaylığımızın sloganı 'Bridge Together'. Daha iyi bir Türkiye için Olimpiyat Ruhu altında birleşmek ve farklılıklara çözüm getirmek adına barışçıl bir şekilde el ele vererek çalışabileceğimizi tüm dünyaya göstermek, ortak arzumuz.”

2020 Olimpitaları'na ev sahipliği yapacak kent, 7-10 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki 125. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısında belli olacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz