İşsizlikte üçüncü düşüş

Hürriyet Haber
17.08.2009 - 10:12 | Son Güncelleme: 17.08.2009 - 10:54

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK'in verilerine göre işsizlik Mayıs ayında yüzde 13.6 oldu. Aylık olarak bakıldığında ise üç ay üst üste düşüş göstermiş oldu.

İşsizlik bir yıllık dönemde 4.4 puan artarken, işsiz sayısı da bir yıllık dönemde 1 milyon 179 bin kişi artarak toplamda 3 milyon 382 bin kişiye yükseldi. Mevcut işsizlerin yüzde 11’ini oluşturan 373 bin kişinin bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu.

Mayıs'ta istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 387 bin kişi azalarak, 21 milyon 455 bin kişiye düştü. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 69 bin kişi artarken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 455 bin kişi azaldı.

İşsizlik geçen sene Mayıs ayında ise yüzde 9.2 düzeyindeydi. 

Yeni açıklanan verilerle kentte işsizlik oranı yüzde 16.5 olurken, kırsalda ise yüzde 7.8 olduğu belirlendi. Genç nüfusta işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 8.3 puan artarak yüzde 24.9 düzeyine yükseldi. Genç nüfusta işsizlik Nisan'da 26.5 olmuştu.

Bu verilerle işsizlik aylık bazda üçüncü düşüşünü kaydetti.

Krizin etkisiyle Eylül ayından bu yana artışta olan ve Şubat'ta rekor düzeyen çıkan işsizlik oranı Mart ayı itibariyle düşüşe geçmişti. TÜİK verilerine göre işsizlik Mart döneminde yüzde 15.8 oranında artarken nisanda ise yüzde 14.9 seviyesine yükselmişti.

BEKLENENDEN YÜKSEK

Uzmanlar her ne kadar işsizlik oranında mart ve nisan ayına göre azalma olduğunu kaydetse de, bu oranın Mayıs ayı gibi turizm ve inşaat alanında mevsimsel olarak işe alımların yaşandığı bir dönemde beklenenden düşük olduğunu kaydediyorlar.

İşsizliğin çıkmış olduğu bu seviyelerden hızlı bir şekilde inmesinin zor olduğunu söyleyen ODTÜ öğretim üyesi Profesör Doktor Hakan Ercan, "Geçen seneye oranla işsiz sayısı 1 milyon kişi arttı ve bunların büyük bölümü gençlerden oluşuyor.  İşsizlik seviyesi aşağı yukarı bu seviyede devam edecek. Umudu kırılanların da iş aramaktan vazgeçmesi ile rakam daha da büyüyecek" dedi.

İŞGÜCÜNE KATILIM ARTTI

TÜİK'in üçer aylık dönemler itibarıyla her ay  açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketinin, “Nisan-Mayıs-Haziran 2009” dönemini  kapsayan, “Mayıs” sonuçlarına göre, bu dönemde iş gücüne katılım oranı ise  yüzde 48,2 olarak hesaplandı. Bu oran Nisan'da yüzde 47.2, geçen yılın Mayıs ayında ise yüzde 47.4 düzeyinde bulunuyordu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı