ANKARA HABERLERİ

İşsizlik, vasıfsız elemanları vuruyor

Hürriyet Haber
29.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

İŞKUR’un, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanmak için başvuruda bulunan işçilerin öğrenim durumu ve mesleklerine göre yaptığı analizden, işsizliğin en çok eğitim düzeyi düşük, vasıfsız işçileri vurduğu sonucu çıktı.

Hürriyet Haber

Türkİye İş Kurumu (İŞKUR), İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanmak için başvuruda bulunan işçilerin öğrenim durumu ve mesleklerine göre analizini yaptı. Buna göre, bu yılın Ocak-Ağustos ayları arasındaki sekiz aylık dönemde işsizlik ödeneği için kuruma 931 bin 819 başvuru yapıldı.
Başvuru sahipleri arasında en büyük grubu, öğrenim durumu ilköğretim seviyesindekiler oluşturdu. Fondan yararlanmak isteyen ilköğretim mezunu sayısı 516 bin 927 ile toplam başvuru sahiplerinin yüzde 55,48’ini buldu.

İlköğretim mezunlarını, 289 bin 108 başvuruyla ortaöğretim mezunları izledi. Bu kapsamdakilerin oranı yüzde 31,03 düzeyinde gerçekleşti.

Eğitim düzeyi ön lisans ve üzerinde olan başvuru sahiplerinin oranı ise yüzde 11,82 oldu. Bu oranın yüzde 6,41’ni lisans, yüzde 5,11’ini ön lisans, yüzde 0,29’unu yüksek lisans, yüzde 0,01’ini doktora mezunları oluşturdu. İşsizlik sigortasından yararlanmak için 8 ayda 100 doktora mezunu başvuru yaptı.
Fondan yararlanmak için başvuranların mesleklere göre dağılımında ise en büyük grubu 27,80’lik oranla beden işçileri oluşturdu.

Yakından takip ediyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yaptığı açıklamada, işten çıkarmaların nedenlerini belirlemek, işini kaybedenlerin niteliklerini ortaya koymak ve bu konuda tedbirler geliştirmek için İşsizlik Sigortası Fonu’na yapılan başvuruları yakından takip ettiklerini söyledi.

Fona başvuran işçilerin eğitim durumu ve mesleklerinin bu konuda var olan tabloyu görmek açısından önemli göstergeleri ortaya koyduğuna işaret eden Dinçer, başvuru sahipleri arasında en büyük grubu ilköğretim mezunları ve beden işçilerinin oluşturduğuna dikkat çekti.

İşsizlik tehdidini en aza indirmek, istihdamda arz-talep ilişkini kurmak için nitelikli, vasıflı, sanayinin ihtiyaçlarını gözeten bir politikaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Dinçer, bunu sağlamak amacıyla Türkiye İş Kurumu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu aracılığıyla bir dizi çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşsizlik, vasıfsız elemanları vuruyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı