İşsizlik Sigortası başlıyor

Hürriyet Haber
22 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2000 - 00:01

TÜRK çalışma yaşamına 4447 sayılı sosyal güvenlik yasası ile birlikte giren ‘‘İşsizlik Sigortası’’, Haziran ayında yürürlüğe girecek.

Yasa gereği, oluşturulacak işsizlik sigortası fonuna 1 Haziran'danitibaren sigortalı işçinin aylık brüt kazancı üzerinden işçi ve devlet yüzde 2, işveren ise yüzde 3 oranında prim ödeyecek. İşsizlik sigortasından ilk ödeme ise 1 Mart 2002 tarihinden itibaren yapılacak.

Kendi kusuru olmaksızın iş akdi feshedilen, son üç yılda 600 gün sigortalı çalışan ve iş akdi sona ermeden önce sürekli 120 gün sigorta prim ödemiş olanlar işsizlik sigortasından yararlanabilecekler.

Yasaya göre, son üç yılda işsizlik fonuna en az 600 gün prim ödeyenlere 180 gün (6 ay), 900 gün prim ödeyenlere 240 gün (8 ay), ve 1080 gün prim ödeyenlere ise 300 gün süre ile (10 ay) işsizlik ödeneği ödenecek.

İşsizlik sigortasına hak kazananlara, işten ayrılmadan önceki net ücretinin yüzde 50'si oranında işsizlik ödeneği ödenirken, ödeneğin miktarı aylık asgari ücretin netini geçemeyecek.

İş ve İşçi Bulma Kurumu (İİBK) yasanın yürütülmesinden sorumlu olurken, İİBK tarafından iş teklifini haklı bir nedene dayanmadan reddeden kişinin işsizlik ödeneği kesilecek. İşsizlik Sigortasına mali kaynak sağlamak üzere kurulacak işsizliksigortası fonu, işsizlik sigortası ile ilgili giderleri karşılayacak. Fon yönetim kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığı'ndan bir, en fazla üyeye sahip işçi ve işveren konfederasyonlarından birer temsilci olmak üzere toplam dört kişiden oluşacak. Fona, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi başkanlık edecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı