GAZİANTEP HABERLERİ

İşsizlik Oranı Artıyor

IHA
19.10.2015 - 17:04Son Güncelleme :

İŞSİZLİK ORANI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

IHA

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Temmuz 2015 işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı artıyor.
Açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2015 ’İşgücü istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 15 yaş ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 103 bin kişi artarak, 2 milyon 970 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 9,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde ise tarım dışı işsizlik oranı aynı düzeyde kalarak, yüzde 12 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile yüzde 18,3 olurken,15-64 yaş grubunda da bu oran değişim göstermeyerek yüzde 10 olarak gerçekleşti.
İşsizlik oranı artışını değerlendiren Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ekonomi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Nağaç, işsizlik oranının artışının son 4 yılın zirvesine ulaştığını ifade etti.
Nağaç, “Son zamanlarda büyümede yaşanan yavaşlama, ekonomik dalgalanmalar, enflasyondaki artışlar, yatırım seviyesindeki azalmalar, uluslararası arenadaki siyası gelişmelerin ülke içine olan etkisi, genç işsiz oranındaki aşırı yığılmalar ve istihdamdaki daralmalar işsizlik oranında yaşanan artışın temelini oluşturuyor. Bu durum da doğal olarak işsizlik rakamlarında geçtiğimiz yıllara göre artış yaşanmasına neden oluyor” diye konuştu.
"ARTIŞI ENGELLEMEK İÇİN İSTİKRAR ŞART"
Nağaç, işsizlikte yaşanan artışın önlenebilmesi için istikrarın çok önemli olduğunu ifade etti. Nağaç, “İşsizlik oranında yaşanan artışları önlemek için ekonomik istikrar ve toplumsal huzur çok önemli. Çünkü bunlarda yaşanan aksi durumlar yatırımcıyı tedirgin edecek ve yatırımcının ülkeden kaçmasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle bankacılık sektöründe ciddi düzenlemeler yapılmalı, istihdam oranında mümkün olduğunca artış sağlanmalı, uluslararası yatırımcıların ülkeden kaçmasını önlemek ve ülkenin kredi notunu düşürmemek için kredi derecelendirme kuruluşlarıyla iyi ilişkiler kurulmalıdır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden İşsizlik Oranı Artıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 17 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşsizlik Oranı Artıyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:28
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı