İşsizlik fonu ile ilgili önemli açıklama

Hürriyet Haber
13 Kasım 2009 - 12:44Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 12:44

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının, amacı doğrultusunda kullanıldığını belirterek, fon kaynaklarının kanunda belirtilen alan dışında kullanılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Dinçer, CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan'ın İşsizlik Sigorta Fonunun amacı dışında kullanılıp kullanılmadığına ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.
İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan giderler dışında fondan harcama yapılmadığını kaydeden Çelik, fonun; işsizlik ödeneği, sağlık primleri, iş bulma, danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim, iş gücü uyum ve toplum yararına çalışma hizmetleri, kısa çalışma ödeneği ile GAP yatırımlarında kullanıldığını bildirdi.

Fonun Sayıştay tarafından yapılan genel denetiminin yanı sıra yeminli müşavirlerce 3'er aylık dönemler halinde raporların denetlendiğini belirten Çelik, İşsizlik Sigortası Fonu çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve fon yönetiminde şeffaflığı sağlamak amacıyla aylık basın bültenlerinin yayımlandığını anımsattı.

Ömer Çelik, şunları kaydetti:

“İşsizlik Sigortası Fonunun amaçlarından birisi de işsizlerin istihdamını artırmaktır. İşsizlik Sigorta Fonundan GAP için aktarılan kaynakla yapılan yatırımlar; istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine katkı sağlayacaktır.Fonun kaynakları, işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ile Ücret Garanti Fonu ödemelerinde, iş bulma, danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim, iş gücü uyum ve toplum yararına çalışma hizmetleri ile iş gücü piyasası araştırma ve planlama çalışmalarında, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yatırımlarda gençler, kadınlar ile işsizlik ödeneği alanların ek istihdamı ile ilgili yapılan giderler karşılanmaktadır. Fon kaynaklarının, kanunda belirtilen alanlar dışında kullanılması söz konusu değildir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı