İZMİR HABERLERİ ALİAĞA HABERLERİ

İşsizliğin çaresi mesleki eğitim

DHA
29.12.2017 - 13:08Son Güncelleme :
DHA

ALİAĞA Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, Türkiye'de yaşanan işsizlik sorununu önemli ölçüde bitirecek faktörlerden birisinin de mesleki ve teknik eğitim olacağını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Eğitim Kurulu Başkanı da olan ALTO Başkanı Adnan Saka, mesleki eğitim konusunda, yürürlüğe giren kanun ile ilgili bilgi verdi. Çıraklık Eğitim Merkezleri'nin 4+4+4 sistemine dahil edilmesi ile birlikte artık 8'inci sınıftan mezun olan öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerine devam edebileceğini söyleyen Saka, öğrencilerin 4 yılın ardından hem ustalık belgesi, hem de isterlerse fark derslerini tamamlayarak lise diploması alabileceklerini ifade etti. Saka, "Mesleki eğitim hiç kuşkusuz sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından biridir. Son yıllarda mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrenci sayısındaki düşüşler çıraklık eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapılmasını zorunlu kıldı. 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdi. Bu kanun ile çıraklık eğitim zorunlu örgün eğitim kapsamına alındı. Bu çalışmalar ile ekonomimizin temel yapı taşı olan esnaf ve sanatkarların çırak ihtiyaçlarının karşılanması ve çırak öğrencilerin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle mesleklerini daha iyi öğrenmelerinin yolu açılmıştır" dedi. Çırak öğrencilerin asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret alabileceğini ifade eden Adnan Saka, öğrencilerin hem öğreneceğini hem de para kazanabileceğini belirtti. Öğrencilere ustalık belgesi verilerek genç yaşta mesleki yeterliliği olan belgeli elemanlar haline gelebileceğini söyleyen Saka, hatta iş yeri açma hakkına sahip olacaklarını açıkladı.

ÜNİVERSİTE YOLU AÇIK

Gençlerin eğitimde ya yanlış tercihler yaptığını ya da yanlış tercihlere yönlendirildiğine de değinen ALTO Başkanı Adnan Saka, şöyle konuştu;

"Ailelerde sanki başarı düzeyi düşük kişilerin bu okullara gittiği gibi bir algı oluşmakta. Halbuki gelişmiş ülkelerin mesleki eğitime verdiği önem çok büyük. Mesleki eğitim ülkenin ve gençlerin geleceğine bir yatırımdır. Meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezlerine giden öğrencilere üniversite yolu da açık. Hem kendi alanlarında ilerleme hakkına sahipler hem de isterlerse üniversitede eğitim görme hakkına sahipler. İşsizlikte kalıcı bir çözüm istiyorsak bunun yolu nitelikli teknik personel yetiştirmekten geçiyor."

ALİAĞA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aliağa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aliağa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşsizliğin çaresi mesleki eğitim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

05 Eylül 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:12
 • Guneş
  06:37
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:03

İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Cansu Eczanesi

  Aliağa
Sayfa Başı