İSTANBUL HABERLERİ

İşsizliğe çare bulundu

DHA
29.03.2016 - 10:14Son Güncelleme :

İşsizliğe çare bulundu

DHA


İSTANBUL,(DHA) ÜMRANİYE Belediyesi, İŞKUR ile ortaklaşa başlattığı “7 Dalda Meslek Edindirme Kursu” projesiyle mesleki eğitim alan kursiyerlere sertifikalarını dağıttı. Belediye, işsizliğe yönelik çalışmalarıyla bugüne kadar 15 bin 738 kişiye iş buldu.
İşsizlikle ilgili çalışmalarını sürdüren Ümraniye Belediyesi, 2010 yılından bu yana 66 meslek gurubunda 15 bin 738 kişiye iş buldu. Bir yıl önce İŞKUR ile ortaklaşa başlatılan “7 Dalda Meslek Edindirme Kursu” projesi kapsamında mesleki eğitimler verilmeye başlandı. Eğitimler kapsamında kursiyerlere; Kaynakçılık, Çağrı Merkezi Operatörlüğü, Dikiş Makineciliği, Hasta Bakıcılığı, Servis Komiliği, Aşçı Yardımcılığı ve Çocuk Bakıcılığı olmak üzere 7 branşta eğitim verildi. 40 ile 117 işgünü boyunca verilen eğitimlerde kursiyerlerin yol ve yemek masrafları belediye tarafından karşılanırken, genel sağlık sigortaları da yapıldı. Eğitimlerin sonunda ise, Ümraniye Belediyesi mezun olan 201 kursiyere sertifikalarını vermek için bir program düzenledi.
“SIFIR TECRÜBEYLE GELİN, İŞİN PROFESYONELİ OLUN”
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,“12 yıldır taşeron firmada çalışanlarımızı, kadrolu personelimizden ayırt etmedik. Kadrolu işçilerimiz gibi maaşların miktarını ve bütün sosyal hakları onlara da tanıdık. Ümraniye Belediyesi’nde 12 yıl boyunca asgari ücretle kimseyi çalıştırmadık. Bizden gıda, okul, giysi, sağlık yardımı isteyen herkesin yardımına, imdadına koştuk” dedi.
Başkan Hasan Can, “İş vermekte zorlandığımız kardeşlerimizin çoğuna burada istihdam merkezi açtık. İŞKUR’la beraber onlara iş aramaya devam ediyoruz. Vatandaşımızın özel sektörde iş bulabilmesi için belirli bir yeteneği, eğitimi ya da zanaatı olması lazım. Maalesef iş bulamayanların çoğu her işi yaparım mantığıyla herhangi bir zanaatı olmayan kişiler” dedi.
‘’GENÇLERİ, ELMAS GİBİ İŞLEMELİYİZ’’
Türkiye’deki en büyük sorunun işsizlik olduğunu söyleyen İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, “Genç iş gücümüzü eğer bir elmas gibi, işlemeden kendi haline bırakırsak kömür tozu gibi herkesin üzerine tozu ve pisliği bulaşır. Biz ise, bunları işlemenin derdindeyiz. İŞKUR olarak 2012 yılından beri, işsizliği azaltmak için program ve projeler yaptık. Amacımız, işsizin iş sahibi olması için gücümüzü sonuna kadar kullanmak. İnşallah bu ülkeyi hep birlikte kalkındıracağız” dedi.

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İşsizliğe çare bulundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşsizliğe çare bulundu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı