Işsizlere müjde

Ayşe AYDIN
21 Ocak 2002 - 10:36Son Güncelleme : 21 Ocak 2002 - 10:36

Dünya Bankası Türkiye'de işsizlerin işgücüne kazandırılması amacıyla yeni bir proje başlatıyor. Proje için Dünya Bankası ve devlet bütçesinden 250 milyon dolarlık kaynak sağlıyor. Buna göre işsizlere iş bulmalarını sağlamak amacıyla danışmanlık ve eğitim hizmeti verilecek. Bu hizmetler için özel sektör firmalarıyla işbirliği yapılacak. Projeye katılan şirketler, işsizlerin belli bir oranına iş bulma garantisi vermek zorundalar. İlk etapta 32 bin işsizin yararlanacağı proje için Şubat ayında ihale açılıyor.

Dünya Bankası, IMF'e taahhüt edilen ekonomik istikrar programını desteklemek, özelleştirme sürecindeki hedeflere ulaşmak ve işsizlik sorunundan dolayı ortaya çıkan ekonomik ve sosyal etkileri hafifletmek amacıyla 'Özelleştirme Sosyal Destek Projesi' (ÖDSP) başlattı.

Proje, özelleştirme kapsamındaki kuruluşların çalışanlarına, banka operasyonları çerçevesinde işsiz kalan bankacılara ve ekonomik krizden etkilenen diğer işsizlere yönelik olarak yürütülecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) koordinatörlüğünde yürütülecek proje Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sürdürülecek.

Projede 250 milyon dolarlık kaynak kullanılacak. Bu kaynağın yüzde 30'u devlet, yüzde 70'i ise Dünya Bankası tarafından sağlanacak. 2004'e kadar projenin tamamlanması planlandı.

ÖNCE TAZMİNATLAR

Kaynağın 200 milyon doları özelleştirme kapsamında işsiz kalan çalışanların kıdem ve iş kaybı tazminatlarını ödemek için kullanılacak.

25 milyon dolarlık kaynak 'İstihdam Amaçlı Danışmanlık', 'İstihdam Amaçlı Eğitim' ve 'Toplum Yararına Çalışma Programları' için harcanacak. Bu programlar için özel sektörden eğitim ve danışmanlık şirketleriyle işbirliği yapılacak.

İŞKUR Genel Müdürü Necdet Kenar Dünya Bankası'nın verdiği desteği bu şarta bağladığını belirtiyor: ‘‘Dünya Bankası bu projenin ÖİB, İŞKUR ve KOSGEB'in yanı sıra özel sektörden şirketlerin de desteğiyle yapılmasını istiyor. Şubat ayında yapılacak ihaleler sonucunda kalite ve fiyat açısından en uygun olan şirketlerle çalışacağız.‘‘

İhaleye katılacak firmalar arasında eğitim danışmanlığı yapanlardan, kendilerinden hizmet alacak işsizlerin en az yüzde 50'sine iş imkanı sağlama garantisi talep edilecek. Yalnızca danışmanlık hizmeti veren şirketler ise hizmet verdikleri her 10 kişiden birinin iş bulmalarını sağlayacaklar.

Kenar, oranlar arasındaki bu farkın nedenini eğitim şirketlerinin işsizlere nitelik kazandırmalarına bağlıyor: ‘‘Şirketler eğitim verecekleri kişilerin niteliğini artırmakla yükümlü olacaklar. Nitelikli kişilerin iş bulması daha kolay. Bu nedenle eğitim şirketleri hizmet verdiği kişilerin yarısına iş garantisi verecek.‘‘

Kaynağın geri kalan 25 milyon dolarlık kısmı ise projenin yürütülmesi sırasında çıkacak masraflar için ayrılacak.

Projenin 'İstihdam Amaçlı Danışmanlık' bölümü kapsamında işsiz kalan insanların iş bulması için danışmanlık hizmeti verilecek. İşgücü piyasasındaki talepler belirlenecek, işsizlerin bu taleplere uygun niteliklere sahip olması için yollar önerilecek.

EĞİTİMLER

'İstihdam Amaçlı Eğitim Bölümü'nde ise işsizlere talep gören alanlarda istihdam edilebilmeleri için eğitimler düzenlenecek.

'Toplum Yararına Çalışma Programları' kapsamında özelleştirme ve ekonomik istikrar paketi nedeniyle işsiz kalan çalışanlara 'geçici iş imkanı' sağlanacak. Altı ay sürecek işler kamu kuruluşlarını kapsayacak. Bu alanda istihdam edilecek kişilere asgari ücret ve sigorta güvencesi verilecek.

Projenin bir diğer ayağı girişimcilere yönelik. KOSGEB tarafından yürütülen bu programda girişimcilere yatırım amaçlı destek verilecek.

İŞKUR Genel Müdürü Necdet Kenar, projeden yararlanacak işsizlerin İŞKUR'a kayıtlı olmasının şart olduğunu belirtiyor: ‘‘İşsiz bankacılara bu kaynakla iş kaybı tazminatı sağlayamıyoruz. Çünkü özelleştirme kapsamında değiller. Ancak düzenlenen meslek eğitimi kursları ile bankacılığın dışında bir alanda çalışabilmelerini sağlayacak eğitimler vereceğiz. Bu süre zarfında asgari ücret alacaklar. Proje şimdilik 32 bin işsizi kapsıyor. Ancak talebe göre bu rakam artabilir.‘‘


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı