Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İşsizin parasından niye vergi alınıyor

EVET, işsizlik sigortası fonunda biriken paranın faiz gelirinden niye vergi alınıyor?

Bunu, durup dururken sormuyoruz. Yabancılarla ilgili bazı gelişmeler olunca, Türkiye’deki işsizlerin durumunu da sormak istedik.

Düne kadar, yabancıların tahvil ve bono geliri de yüzde 15 stopaja (vergi kesintisine) tabi idi, işsizlik sigortası fonunun bono ve tahvil geliri de...

Sonra birşeyler oldu ve bazı geri adımlar atıldı. Bono ve tahvil faizinde, yabancılara bazı özel vergi avantajları sağlandı. Yabancıya getirilen bu avantaj, işsizlere sağlanmadı!..

İsterseniz, olayı kısaca açıklayalım.

OLAY NE?

Olay "vergi sıfırlaması" ile ilgili...

Yakın zamana kadar; yabancıların Türkiye’de elde ettikleri hazine bonosu ve devlet tahvili faiz geliri, yüzde 15 stopaja (vergi kesintisine) tabi idi. Yabancılar, "Biz bu vergiyi ödemek istemiyoruz" dediler. Olurdu olmazdı derken, hepinizin bildiği bir kanun çıktı (Bkz. 7 Temmuz 2006 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 5527 sayılı Kanun). Bu kanunla da yabancıların Türkiye’de elde ettiği hazine bonosu, devlet tahvili faizi, borsa kazancı ve daha birçok gelirin, vergisi sıfırlandı.

İşsizlere gelince; işsizlerin ki sıfırlanmadı. İşsizlik Sigortası Fonu’nun bono ve tahvil faizi gelirinden, vergi kesilmeye devam ediyor.

Temmuz 2006 itibariyle "İşsizlik Sigortası Fonu"nda 21.2 milyar YTL birikmiş para var. Bu paralar tablodaki gibi nemalanıyor.

İŞSİZİN PARASINA VERGİ

Şu tabloya bakın;

- Yabancıların milyonlarca, milyarlarca dolar bono ve tahvil faiz geliri, borsa kazancı var. Bir kanun çıkıyor ve yabancıların vergisi sıfırlanıyor.

- İşsizlerin de işsizlik sigortası fonunda biriken 21.2 milyar YTL (21.2 katrilyon lira) parası var. Bunun yüzde 99.6’sını bono ve tahvile yatırmışlar ve milyarlarca YTL faiz gelirleri var. İşsizlerin faiz gelirleri, yüzde 10 stopaja tabi.

Şimdi olaya bakın; bir kanun ve ardından da bir kararname ile yabancıların Türkiye’deki bono ve tahvil faizinde, yüzde 15 olan vergi sıfıra indirildi. İşsizlik Sigortası Fonu’nun bono ve tahvil faizinde ise yüzde 15 olan vergi 10’a indirildi.

Peki... Yabancıların vergisi sıfıra indi de işsizlerin vergisi niçin sıfıra inmedi? Evet niçin?

Madem, yabancıların milyonlarca hatta milyarlarca dolar gelirinin vergisi sıfırlandı, o halde işsizlerin ki de sıfırlansın. Çünkü asıl korunacak olanlar onlar..
X