Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İşsiz kalacak değilim

Alex De Souza, onsuz bir takım düşünen hocası Aykut Kocaman’a cevap verdi.“ Futbol oynamaya devam edeceğim. Ama bu nerede olur şimdilik bilmiyorum. Elbette bir kulüp bulurum, boşta kalmam.”

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE kaptanı Alex De Souza, Avusturya kampının son gününde basının karşısına geçti, çarpıcı açıklamalar yaptı. Teknik Direktör Aykut Kocaman’ın kendisiyle ilgili görüşlerine net cevaplar veren ve takımdaki geleceğiyle ilgili de konuşan tecrübeli oyuncu, futbol oynamaya devam edeceğini ama üzerindeki formanın Fenerbahçe mi, yoksa başka bir takımın mı olacağını henüz bilmediğini kaydetti ve şunları söyledi...

Öncelikle biz iyi bir takım olmalıyız

- OLAĞAN bir kamp dönemi geçiriyoruz. Aramıza yeni gelen oyuncular var, onlara başarılar dilemek istiyorum. Hocamıza da başarılar dilemek istiyorum, takviyelerle bir kadro kurulacak ve sorunsuz sıkıntısız bir sezon hep beraber geçiririz.

- Ben rakipten çok kendi takımıma bakmaya önem veririm. Bizim ne yapacağımız daha önemli. Daima kendimize bakıp, neler yapabileceğimizi bilmek, Fenerbahçe’ye bakmak ve gücümüzü bilmek lazım. Yeni sezona da bu böyle olacak. Öncelikle başarı için biz iyi olmalıyız.

Kendime oynayacak bir kulüp bulurum

- Futbol oynamaya devam etme kararı aldım. Bu bir plan değil. Nerede oynarım o belli olmaz. Fenerbahçe’de mi olur, şimdilik bir beklentim veya planım yok. Elbette işsiz kalmayacağımı biliyorum. Böyle düşünüyorum. Mutlaka bir kulüp bulurum kendime.

- Öncelikli düşüncem bu sene. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarını düşünüyorum. Şu an tamemen burada ve Fenerbahçe için elimden geleni, daha önceki yıllarda da olduğu gibi yapmaya devam edeceğim. Şampiyonlar Ligi’ne kalmak bizim için çok önemli bir adım.

Önümüzde 180 dakikalık bir maç var

- Bu yolda önümüzdeki ilk engel Vaslui. Onların da hedefi gruplara kalmak, bizim de. Geçen sene takip ettim, o takımda iki arkadaşım oynuyor. Kendileri yeni bir takım. Umuyoruz ki turu geçen taraf biz oluruz.

- Ben adım adım düşünmek istiyorum, her zaman yaptığım gibi. Vaslui maçını 180 dakikalık bir periyot olarak düşünüyorum. Ondan sonraki aşamaları yeri geldiğince düşünürüz. Şimdi önümüzdeki 180 dakikalık maça konsantre oluyoruz. Sonraki etabı sırası geldiğinde hesaplayacağız.

Gençlere bakış felsefesi kötü

FENERBAHÇE’de bir felsefe var. Genç oyuncu gelip kendini gösterip ilerleyeceği bir ortam bulamıyor maalesef. Bu boşluktan yararlanan bir Semih var. Mesela Gökay vardı. Şampiyon olduğumuz sene iyiydi. Düzen Gökay’ın oynamasına izin vermedi. Ben bu gençlere üzülüyorum. Bu düzen ve felsefe değişmeli.

Kuyt’ın kalitesi tartışılamaz

* KUYT hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Hollanda Milli Takımı formasını giydi, Yüksek seviyede maçlar oynadı. Avrupa Şampiyonası’nda oynadı. 10 gündür bizimle kamp yapıyor. Bize ve İstanbul’a inşallah güzel bir şekilde adapte olur.

AYKUT KOCAMAN SAMBACI İÇİN NE DEMİŞTİ?

- “YAVAŞ yavaş Alex’siz de seçenek oluşturmak için çalışıyoruz. Bu sezon bu anlamda birkaç adım atma amacındayım. Alex artık yaş olarak belli bir seviyeye geldi. Uzun yıllar Fenerbahçe futbol takımının yükünü çeken, bütün organizasyonun üzerine olduğu bir oyuncunun artık futbolculuk yaşamının sonuna gelirken, takımın kulübün çıkarlarında büyük bir boşluk yaratmaması için ufak ufak çalışmalar yapacağız.”

AYKUT KOCAMAN MI, ALEX Mİ HAKLI...

Onun gibi konuşurdum

Yılmaz VURAL

ALEX’i tartışmak gereksiz. Aykut Kocaman’ın, Alex’siz bir takıma hazırlıklı olunması sözleri ve sonrası yazılıp çizilenler, polemik ortamı yarattı. Alex’in yerinde ben olsam dün onun gibi konuşurum. Sen adamı sürekli dışlamaya çalışıyorsun, adam da direniyor ve doğru konuşuyor.

Tasarruf hocanındır

Hikmet KARAMAN

TAKIMLARDA insiyatif hocaların elindedir. Fakat Alex gibi deneyimi, kültür seviyesi, geçmiş performansları ve özellikleri ele alındığında bu tip oyuncularla teknik adamlar iletişim kurabilir. Alex’in sözleşmesi bitiyorsa ve teknik direktör ile kulüp onunla devam etmiyorsa buna herkes saygı göstermeli.


Bunları da Beğenebilirsiniz