Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Issız Adam şovalye oldu

  A.A.
  03 Mayıs 2011 - 16:39Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 16:54

  ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren TaleWorlds firmasındaki Türk oyun geliştiricilerin elinden çıkan “Mount&Blade” serisinin yeni oyunu “Ateş ve Kılıç”, 3 Mayıs'ta meraklılarının ilgisine sunulacak. Oyunun tanıtımı için Osmanlı'ya bağlı Kırım Tatarları'nı temsil eden askerlerin gösterisinde ise Issız Adam filmiyle tanınan Cemal Hünal yeniçeri olarak karşımıza çıkacak.

  Oyun, serinin destansı savaşlarını bu kez dünya tarihinden bir döneme,  17. yüzyılın Kaotik dünyasına taşıyor.

  TaleWorlds Firması İletişim direktörü Ali Erkin yaptığı  açıklamada, Mount&Blade serilerinin bugüne kadar 750 bin satış adedini aştığını  belirterek, seriye yeni oyunla devam ettiklerini söyledi.

  Hedeflerinin önceki oyunlarla birlikte 1 milyon satış rakamını yakalamak  olduğunu dile getiren Erkin, “Ayrıca bu oyunumuzun kaynağı olan önceki oyunumuz  PC Gamer dergisi tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 100 oyunu arasında  gösterildi. Bu bizim bugüne kadar aldığımız en anlamlı ödüllerden biriydi”  dedi.
         
  “ATEŞ VE KILIÇ”
           
  “Ateş ve Kılıç” adlı oyunun 17. yüzyıl Kaotik dünyasında geçtiğini  anlatan Erkin, oyunun içerik özellikleri hakkında şu bilgileri verdi: “Oyun, beş farklı taraf olan Lehistan, İsveç Krallığı, Kazaklar, Rus  Çarlığı ya da Osmanlı'ya bağlı Kırım Tatarları'na katılarak Avrasya bozkırlarının  hakimiyeti için mücadele etme imkanı sunuyor. Üç farklı taraftan oynanabilen oyun, aynı isimli tarihi romana dayanıyor.  Ok, kılıç ve kalkanın yanı sıra ateşli silahlarla da savaşılabiliyor. Çok  oyunculu harita ve seçenekleri bulunuyor. Öte yandan 17. yüzyılın mimarisine uygun şehirler, kaleler ve mekanlar  kullanılıyor.”

  Oyunun teknik özelliklerine de değinen Erkin, Ateş ve Kılıç oyununda  Türkiye adına bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Kendi geliştirdikleri oyun motorunun lisansını Rus bir şirkete  sattıklarını kaydeden Erkin, şöyle devam etti: “Rus oyun stüdyosu bizim TÜBİTAK destekli geliştirdiğimiz teknolojimizi  kullanarak oyun içeriğini geliştirdi. Biz kendilerine sürekli teknik destek  verdik ve sonucunda oyunumuz ortaya çıktı.

  Yani TaleWorlds olarak artık oyun geliştirip tüm dünyaya ihraç eden bir  firma olmamızın yanı sıra, kendi geliştirdiğimiz teknolojileri de yurt dışına  ihraç ediyoruz ve ülkemiz adına ciddi kazançlar sağlıyoruz.”
         
  OYUNUN TANITIMI 3 MAYIS'TA

           
  “Ateş ve Kılıç”ın tüm dünyada 3 Mayıs'ta satışa sunulacağını ifade eden  Erkin, “Oyunun tanıtımını ODTÜ Teknokent'te aynı tarihte yapacağız. Etkinlikte  Osmanlı'ya bağlı Kırım Tatarları'nı temsil eden askerlerin gösterisi olacak. Bu  gösteride ünlü sinema oyuncusu Cemal Hunal, Yeniçeri olarak yer alacak” diye  konuştu.

  Erkin, atlı birliklerin de karşı karşıya gelip kargı savaşı yapacağı,  hızlı giden at üzerindeki askerin hedeflere ok atışı ve cirit atışı  gerçekleştireceği gösterinin davetlilerce heyecanla izleneceğini düşündüklerini  sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı