Dünya Haberleri

  İsrailli yetkili: İran ve IŞİD Ankara ile Tel Aviv’i yaklaştırabilir

  DIŞ HABERLER
  22.07.2015 - 18:09 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz ay Roma'da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda görüşen İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold, IŞİD ve İran’ın Türkiye ve İsrail için tehdit oluşturduğunu söyledi. Gold, bu ortak tehditlerin iki ülkenin anlaşmazlıklarını geride bırakıp eski güçlü ilişkilerini tekrar kurmasında katkı sağlayabileceğini söyledi.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da uzun süredir danışmanlığını yapan Gold, “İsrail’in karşı karşıya kaldığı tehditler Türkiye’nin karşılaştığı tehditlerle aynı. Özellikle de IŞİD’den kaynaklar tehditler ve hepsinin önünde İran tehdidi. İran, Türkiye’nin altını oyma konusunda aktif. Umarım ki anlaşmazlıklarımızı geride bırakan bir yolda mutabakat sağlarız” dedi.

  İsrailli yetkili,dokuzu Türk vatandaşı 10 kişinin öldüğü 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısıyla ilgili iki tarafın heyetlerinin İsrail’in ödeyeceği tazminat konusundaki çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine de tarafların yeni bir sayfa açıp ilişkileri geliştirmeye dönük çaba gösterdiğini söyledi.

  Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler Mavi Marmara saldırısının ardından ikinci katip düzeyine indirilmişti. İsrail’in Mavi Marmara saldırısının ardından özür dilemesiyle iki ülke arasında başlatılan tazminat görüşmeleri hâlâ sürüyor.

  İsrailli yetkili: İran ve IŞİD Ankara ile Tel Aviv’i yaklaştırabilir İSRAİL’DEN SURUÇ SALDIRISINA KINAMA

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı