Gündem Haberleri

  İsrailli turistlere Türkiye'de saldırı

  ANKA
  03.08.2006 - 11:18 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de tatil yapan iki ailenin, İsrailli olduklarının anlaşılması üzerine pazar yerinde saldırıya uğradığı iddia edildi. İsrailli aileler tepkilerin Kana saldırısı sonrası geldiğini belirtti.

  İsrail'de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesi, Türkiye'de tatil yapan iki İsrailli ailenin, alışveriş yaptıkları sırada pazar yerindeki esnaf tarafından saldırıya uğradığını iddia etti. Türkiye seyahatlerinin başında oldukça dost yüzlerle karşılaştıklarını söyleyen aileler, ancak İsrail'in Kana saldırısının ardından her şeyin değiştiğini belirtti.

  Saldırıya uğradıkları gün İsrail vatandaşı Eyal Yakar'ın ailesi ve bir başka İsrailli aile ile birlikte bir Türk pazarında dolaştığı bildirildi. Haberde, ailelerin ayakkabı ve çanta satan bir tezgaha yaklaştığında pazar esnafından birinin kendilerine "İsrail?" diye sorduğunu, olumlu yanıt alınca da pazarda bir kargaşanın yaşandığı ifade edildi.

  "YUMRUKLANDILAR"

  Haberde Yakar'ın esnaf tarafından yumruklandığı ve İsrailli ailelere tükürüldüğü iddia edildi. Yakar, gazeteye yaptığı açıklamada, birkaç dakika içinde esnaftan başka kişilerin de standlarını bırakarak etraflarını sardığını, kendilerine tükürdüğü ve küfrettiğini öne sürdü.

  Eyal Yakar, "İnsanlar bizi tutmaya başladı, Türkçe küfrettiler. Çocuklar ağlamaya başladı. Hayatlarımızdan endişe ettik ve hızlı adımlarla oradan kaçtık ama bizi takip ettiklerini görünce endişelendik ve bir taksiye binerek uzaklaştık" dedi.

  Normalde Türkler'i çok sevdiğini ve Türkler'in cana yakın insanlar olduğunu belirten Eyal Yakar, ancak Kana saldırısı sonrasında Türkiye'de ailelerine bakışın değiştiğini söyledi. Yakar, İsrailli oldukları anlaşılınca otobüste de kendilerine küfür edildiğini ifade etti.

  Şikayetçi olmak istemeyen İsrailli ailelerin, tatillerini yarıda keserek İsrail'i erken dönüş yaptığı bildirildi.

  İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ: "BİZ DE BASINDAN GÖRDÜK"

  İsrail Büyükelçiliği Müsteşarı Sharon Bar-Li Sa'ar ise konu ile ilgili olarak ANKA'ya yaptığı açıklamada, söz konusu olayı kendisinin de İsrail basınında gördüğü ancak ailenin kendilerine herhangi bir başvurusunun olmadığını söyledi. Sa'ar, Türkiye'nin İsrailli turistler için oldukça popüler bir tatil merkezi olduğunu ve her yıl yaklaşık 400 bin İsrailli turistin Türkiye'ye geldiğini hatırlattı.

  Ailenin kendilerine bir başvuru olmadığı için olayın doğru olup olmadığı konusunda kesin bir bilgisi olmadığını belirten Sa'ar, ancak haber doğru olsa bile bu olayın 400 bin İsrailli turistin geldiği Türkiye'de sadece iki ailenin başına geldiğinin altını çizdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı