Gündem Haberleri

  İsrailli gençler Kıbrıs Rum Kesimi'nde kamp kurdu

  AA
  02.08.2012 - 15:02 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Kesimi'nde, BM kontrolündeki ara bölgede (yeşil hat) bulunan Düzce'de (Ahna) büyük bir İsrail gençlik kampı kuruldu.

  Rum medyasına göre, ara bölgede 14-17 yaşlarındaki İsrailli yetimler için kurulan gençlik kampının kuruluşu ve işleyiş amacına hiçbir itirazda bulunmayan Rum yönetimi, kamp için seçilen yer konusunda çekince belirtiyor.

  Habere göre, Düzce'de ara bölge içerisindeki kamp, "Ahna Koruluğu"na ve Avgoruya çok uzak mesafede bulunuyor. Rum yönetimi, kampa gözetim ve yardım maksatlı erişimin zor olacağı kaygısı taşıyor ve kampın güvenliğini sağlayabilecek durumda olmadığını düşünüyor.

  İsraillilerin kampı, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) tesislerine 50 metre, Türk mevzilerine ise bir kilometreden az mesafede bulunuyor.

  Konuyla ilgili Rum Emniyet Genel Müdürlüğü'nden detaylı rapor istendi. Hazırlanmakta olan raporda, "kampçıların güvenlik meselesi dışında, İsraillilerin daimi kamp bölgesinde RMMO'nun mühimmat depoları, mevzileri, savaş pozisyonları ve kampa sadece 50 metre mesafede makineli tüfek istihkamı gibi askeri tesisler bulunduğu" belirtilecek.

  Kampın kurulması inisiyatifinin arkasında Larnaka Hahamı var. Haham, araziyi uzun vadeliğine kiraladı ve prefabrik tesisler kurdurdu. Yine araziye su ve elektrik götürülmesi için gerekli başvurularda bulunan Haham, havuz inşa edilmesi direktifi de verdi.

  Yetkililere göre, her şey yolunda giderse ilk grup İsrailli genç Ağustos sonunda gelecek. İsrailli kampçılar eğlence dışında, Ahnalıların çiftliklerinde tarım ve hayvancılık konularında eğitim görecek.

  Rumlar, ara bölgede bulanan bazı arazilerini, BM'nin izni ve gözetiminde tarımsal amaçlı kullanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı