Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrailli danışman: Hamas ateşkesi uzatmaya hazır

  A.A.
  20.02.2006 - 11:14 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Bakanlığı danışmanı General Amos Gilad, Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'ın, uzun vadede hedeflerinden vazgeçmeden, ateşkesi uzatmaya hazır olduğunu düşündüğünü söyledi.

  İsrail Savunma Bakanlığı danışmanı General Amos Gilad, İsrail devlet radyosuna yaptığı açıklamada, “Hamas bir ateşkesle uzun yıllar beklemeye hazır, buna saldırı düzenlemekten uzak durmak da dahil” ifadesini kullandı.

  Açıklamasında, çeşitli Filistinli grupların Mart ayındaki şiddete ara verme dönemine atıfta bulunan Gilad, “Ancak gerekli gördüğü an Hamas, (İsrail ile Arapların 6 gün savaşlarının öncesindeki) 1967 sınırlarını ve İsrail'in kuruluşu sırasındaki 1948 sınırlarını tartışmaya açacaktır” dedi.

  Filistin Yönetimi'nin bir “vekalet” dönemine girdiğini belirten Gilad, “Filistin Yönetimi, (Filistin lideri) Mahmud Abbas'a çok bağımlı bir döneme girdi. Bu kritik bir dönem ve İsrail'in alacağı önlemler, durumun gelişimi doğrultusunda olacak” ifadesini kullandı.

  İsrail kabinesinin dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada, ”Hamas ağırlıklı Filistin Parlamentosu'nun ve gelecekteki Filistin hükümetinin, Dörtler Grubu (ABD, Rusya, AB ve BM) tarafından onaylanan ve İsrail'ce belirlenen koşulları tümüyle kabul etmedikçe, Hamas kontrolü altındaki Filistin Yönetimi'nin bir terör yönetimi olacağı” görüşü savunulmuştu. İsrail, mart başından geçerli olmak üzere, Filistin'e gönderilen aylık 50 milyon doları dondurma kararı almıştı. Abbas da “Yaklaşık bir aydır baskılar başladı ve yönetim ciddi bir mali krizle karşı karşıya” açıklamasında bulunmuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı