Dünya Haberleri

  İsrail'in zehirinden Ürdün Kralı kurtardı

  Hürriyet İnternet
  16.02.2006 - 12:41 | Son Güncelleme:

  İstanbul'a sürpriz bir ziyarette bulunan Hamas heyetinin başkanlığını yapan Meşal'in ömrü sürgünlerde geçti. İsrail'in suikastından Ürdün Kralı Hüseyin'in yardımıyla kurtulan Meşal, bir fizik profesörü.

  Hamas'ın Siyasi Büro Şefi olan Halid Meşal, 1956 Ramallah doğumlu. İsrail, 1967'de Ramallah'ı işgal edince Meşal'in ailesini Kuveyt'e sürdü. Kuveyt'te büyüyen Meşal, Kuveyt Üniversitesi'nde fizik okudu. Üniversitede öğrenci liderliği yapan Meşal bir taraftan da akademik kariyer yaptı ve aynı okulda profesör ünvanı kazandı.

  Meşal, Irak'ın 1990'da Kuveyt'i işgal etmesinin ardından Ürdün'e göç etti. Ürdün'de kendini Hamas'a adayan Meşal, İsrail ajanlarının bilinmeyen bir kimyasalla düzenlediği suikasta maruz kaldı. Ürdün Kralı Hüseyin, 1994'teki barış görüşmeleri sırasında 2 suikastçıyı serbest bırakma karşılığında İsrail'den panzehiri almayı başardı. Kurtulan Meşal, önce Katar'a sonra da Şam'a gitti. Meşal'in 4 oğlu ve 3 kızı bulunuyor.

  Hamas'ın seçim zaferinden sonra açıklama yapan Meşal, bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan ve İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmeden silah bırakmayacaklarını açıklamıştı.

  Kaynak: Wikipedia

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı