Gündem Haberleri

  İsrail'in haftalık savaş gideri 227 milyon dolar

  KUDÜS (A.A)
  04.08.2006 - 12:20 | Son Güncelleme:

  İsrail'de üç haftayı geride bırakan Güney Lübnan'daki savaşın Hazineye doğrudan maliyetinin haftada bir milyar şekel (227 milyon dolar) olduğu belirtildi.

  Verilen bilgiye göre, rezervasyon iptalleri nedeniyle bu yıl sonuna kadar turizm gelirlerinde de bir milyar şekel dolayında düşüş bekleniyor.

  Hükümetin, özellikle kuzey bölgelerinde birçok iş yerinin kapalı tutulması ve ticaret hayatındaki durgunluk nedeniyle vergi gelirleri kaybının 1,8 milyar şekel olacağı hesaplanıyor. Kuzeydeki çatışmalar nedeniyle güvenlik harcamalarının bugüne kadar getirdiği maliyetin de yine yaklaşık 1,8 milyar şekel olduğu bildirildi. İsrail hükümeti, iş yerlerine gitmeyen kamu çalışanlarının ücretlerini herhangi bir kesinti yapmadan ödemeyi kararlaştırdı. Ancak halihazırda devletin savaş ortamı nedeniyle ödeyeceği tazminatların tutarının da 2-3 milyar şekel arasında olacağı tahmin ediliyor.
  Savaş ortamı nedeniyle, yıl sonu bütçe açığının GSMH'nin binde 3'ü düzeyinde olması ve bütçenin yüzde 2 açık vermesi de tahminler arasında sayılıyor.

  Bununla birlikte savaş ortamına rağmen borsada düşüş ve döviz kurlarında değişiklik olmadı. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, hükümetin savaş harcamalarını 2006 yılı için öngörülen bütçe fazlasından karşılanabileceğini söyledi. Fischer, savaşın bir aydan fazla sürmemesi durumunda, 2007 yılı bütçesinde de herhangi bir kısıtlama yapmaya gerek olmayacağını savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı