Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail'in El Kibar operasyonunun perde arkası ortaya çıktı

  Hürriyet Planet
  12 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 01:43

  İsrail kamuoyu İran’ın nükleer tesislerine yönelik bir saldırıyı tartışırken, Suriye’deki El Kibar nükleer tesislerine 2007 yılında düzenlenen operasyonla ilgili New Yorker dergisinde yayımlanan makale büyük tartışma yaratacak gibi görünüyor.

  “Annals of War: The Silent Strike” (Savaş Kayıtları: Sessiz Vuruş) başlıklı makalede, Suriye’nin El Kibar nükleer reaktörünün bulunduğuna inanılan tesislere İsrail’in düzenlediği gizli saldırı anlatıldı. Makalede, tesislerin tespit edilmesinden vurulmasına kadar yaşananlar detaylarıyla okuyucuyla paylaşıldı.

   

  Yazar David Makovsky’e göre, 2007 yılının başlarında İsrail ve ABD Suriye’nin nükleer çalışmaları nedeniyle endişe duyuyor, özellikle de çölde inşa edilen büyük bir bina şüphelerin odağında yer alıyordu.

   

  Mart 2007’de Mossad’dan ajanlar Suriye Atom Enerjisi Komisyonu Başkanı İbrahim Osman’ın Viyana’daki evine bir baskın düzenledi. Dahası Mossad ajanları söz konusu şüpheli binanın içini gösteren 40’a yakın renkli fotoğrafı ele geçirmeyi başardı.

   

  KORELİ İŞÇİLER VE MÜHENDİSLER

  Fotoğraflar binanın plütonyumla çalışan bir nükleer reaktör olduğuna işaret ediyordu. İçeride çalışan Kuzey Koreli işçiler de Yongbyon’daki nükleer santrale benzer bir mühendislik çalışması yürütüyordu.

   

  İsrail 25 yıl önce de Irak’ta bulunan Osirak Nükleer Reaktörü’nü bombalamış ve Menahem Begin’in adıyla anılan “Begin doktrini” de böylece başlamıştı. Begin doktrini doğrultusunda, İsrail’in Ortadoğu’daki herhangi bir düşmanının nükleer silaha sahip olmasına izin verilmeyecekti.

   

  İsrail’deki tesislerin keşfedilmesinden sadece birkaç gün sonra, İsrail Başbakanı Ehud Olmert resmi konutunda önemli konuklar ağırladı. Nisan ayında Beyaz Saray konuyla ilgili bilgilendirildi. Bush yönetimi, önleyici bir saldırı için elde yeterince kanıt olmadığına karar verince İsrail kendi kendine hazırlıklara başladı.

   

  17 TON PATLAYICI

  Ordu, Mossad ve Dışişleri Bakanlığı reaktöre çok yüksek profilli olmayan bir saldırı düzenlenmesi konusunda anlaştı. 5 Eylül 2007 günü gece yarısından kısa bir süre önce dört F-15 ve dört F-16 İsrail Hava Kuvvetleri üssünden havalandı.

   

  00.40 ile 00.53 arasında bir noktada, pilotlar 17 ton patlayıcıyı hedeflerine indirdiklerini duyurdu.

   

  Suriye ise vurulan bu tesisin bir nükleer santral olduğunu kesin bir dille reddetti.

   

  İsrail El Kibar operasyonunun benzersiz bir başarı olduğunu savunurken bugün buradan alınan derslerin İran’a uygulanıp uygulanamayacağı tartışılıyor. Ancak söz konusu operasyonun üzerinden beş yıl geçmesine rağmen İsrailli yetkililer hâlâ operasyonla ilgili kayıtlı açıklama yapmıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı