Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail'i haritadan sildiler

  Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA
  03 Ocak 2015 - 12:33Son Güncelleme : 03 Ocak 2015 - 16:40

  Dünyanın önde gelen matbaalarından biri olan HarperCollins’in, Ortadoğu’daki okullar için özel olarak hazırladığı bir haritada, İsrail’in adına yer verilmedi.

  Merkezi New York’ta bulunan ve medya devi Rupert Murdoch News Corporation’a ait HarperCollins adlı matbaa, İsrail’e Ortadoğu haritasında yer vermedi. Alman Die Welt gazetesinin bildirdiğine göre, HarperCollins’in Orta ve Yakındoğu ülkelerindeki okullara özel olarak hazırlanan haritada, İsrail’in komşuları olan ülkelerin tamamının adına yer verilildi; hatta devlet olmamasına rağmen Batı Şeria ve Gazze’nin dahi isimleri yer aldı. Ancak haritada İsrail’in sınırları çok belirgin olmayan şekilde çizilerek adına yer verilmedi.

  TEPKİLER ÜZERİNE HARİTA TOPLATILDI
  Konunun Katoliklerin haber dergisi The Tablet'te yer alması üzerine, sosyal medyadan HarperCollins’e gelen yoğun eleştiriler, matbaaya geri adım attırdı. Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan HarperCollins,"Yakın ve Ortadoğu için hazırlanan haritada İsrail’in adına yer verilmemesi nedeniyle üzgünüz. Söz konusu ürün piyasadan çekilirken, kalanların baskısı durduruldu” denildi.

  İsraili haritadan sildiler
  Haritada İsrail'İn olması gereken yer

  HATA MI, KASIT MI?
  Ancak, HarperCollins’in Ortadoğu’nun önemli ülkelerinden biri olan İsrail’in adını hata sonucu mu yoksa bilerek mi haritaya yazmadığı konusu netlik kazanmadı. The Tablet'e göre İsrail’in adının silinmesi bilinçli bir adımdı. Zira, Ortadoğu’ya özel olarak hazırlanan haritada, tepki çekeceği düşünülerek yerel hassasiyetler göz önünde tutuldu ve İsrail’in adı haritada yer almadı.

  İsraili haritadan sildiler
  Google'a göre İsrail'in haritadaki yeri

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı