Gündem Haberleri

  İsrail'e protesto

  A.A.
  05.08.2006 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Diyanet-Sen İstanbul 2 Nolu Şube üyeleri, Kadıköy'de İsrail'in Filistin ve Lübnan'a saldırılarını protesto etti. Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan ve “Filistin, Lübnan ve Irak'taki Çocuk Katliamına Son” yazılı büyük bir bez afiş taşıyan grup, sloganlar attı.

  Grup adına açıklama yapan Diyanet-Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Habip Dumangöz, haksız ve adil olmayan bir müdahale sonucu bütün insanlığın gözü önünde bir insanlık trajedisinin yaşandığına dikkat çekti.

  İsrail'in saldırılarında özellikle kadın, yaşlı ve çocukları hedef aldığını dile getiren Dumangöz, Türkiye ve bazı duyarlı ülkeler dışında diğer ülke ve uluslararası kurumların olayı sessizce izlediklerini savundu.

  Dumangöz, savaşların bir hukuku olduğunu, İsrail'in Filistin ve Lübnan'da yaptıklarının ise savaş olmadığını ifade ederek, savaşlarda kadın ve çocukların öldürülmediğini, hastane, okul ve ibadethanelerin bombalanmadığını kaydetti.

  ESKİŞEHİR DE SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

  Eskişehir Demokrasi Platformu üyeleri de İsrail'in Filistin ve Lübnan'a saldırılarını protesto etti. İki Eylül Caddesi Kızılay İş Merkezi önünde toplanan grup, İsrail ve ABD aleyhine slogan atarak Hamamyolu Caddesi'ne kadar yürüdü. Eskişehir Demokrasi Platformu adına konuşan Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İlker Özokçu, İsrail tarafından yaklaşık bir aydır sürdürülen vahşet karşısında dünyanın adeta seyirci kaldığını belirterek, bunun nedeninin de ABD ve büyük güçlerin Ortadoğu'daki stratejik çıkarları ve beklentileri olduğunu kaydetti.

  Ortadoğu'da bir kez daha mazlumların susuzluğa ve açlığa mahkum edildiğini ifade eden Özokçu, şöyle konuştu:
  “Başta BM olmak üzere, dünyadaki büyük güç odakları olanı biteni seyrediyor. Yüz binlerce insan göçe zorlanıyor. Hastaneler, kamu binaları, turizm merkezleri, kalabalık yerleşim birimleri bombalanıyor. Genç, yaşlı ve çocuk herkes, İsrail saldırganlığının açık hedefi durumunda. İsrail eliyle sürdürülen işgal ve soykırım, giderek Ortadoğu'nun tamamını kapsayarak genişliyor. Bu çıplak vahşet Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçası olarak destekleniyor.”

  Özokçu, ABD'nin, Ortadoğu'daki savaş ortamını sürmesini istediğini belirterek, “Ortadoğu'daki bu katliama seyirci kalanları bir kez daha kınayıp lanetliyoruz. Hiçbir ekonomik ve siyasi çıkar milyonlarca insanın yaşamından daha değerli değildir” dedi.

  İNGİLTERE ATEŞKES İÇİN YÜRÜYOR
    
  İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi, Orta Doğu'da acil ateşkes yapılması için yürüyüş düzenliyor.
  Polis, Hyde Park'ta toplanan yaklaşık 8 bin kişinin ABD'nin Londra Büyükelçiliği ve parlamentoya yürüyeceğini belirtirken, organizatörler, Lübnan'da çoğu sivil yüzlerce kişinin ölümüne yol açan savaşa son verilmesi için yapılan eyleme 50 binden fazla kişinin katılmasını beklediklerini söyledi.

  Göstericilerden çoğunun Lübnan bayrakları ve İsrail karşıtı pankartlar taşıdığı görüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı