Dünya Haberleri

  İsrail'e İspanya'dan sonra İngiltere'den de bir darbe

  CİHAN, DHA
  05.08.2014 - 09:47 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın Gazze saldırılarından dolayı İsrail'e silah satışını durdurduğu açıklandı. İsrail'e bir psikolojik darbe de İngiltere'den geldi. Ülkenin ilk kadın Müslüman bakanı hükümetin Gazze politikaları nedeniyle istifa etti.

  İsraile İspanyadan sonra İngiltereden de bir darbe

  İSRAİL GAZZE'DEN ÇEKİLDİ


  Ağustos ayı boyunca İsrail'e yönelik silah ihracat izinlerini askıya alan İspanya hükümeti, eylülde bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek. DHA'nın haberinde, söz konusu kararın, geçen hafta Ticaret, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları arasında yapılan ortak toplantıda alındığı belirtildi.

  İspanya 2013'te İsrail'e yönelik silah ihracatını 2012'ye göre yüzde 87 artırarak, 4,9 milyon euroluk silah satmıştı. İsrail ordusuna son yılların en büyük silah ihracatını gerçekleştiren Madrid hükümeti, bomba, roket, torpido, füze ve el bombası satışına onay vermişti. İspanya, geçen sene bu satışlardan 3,6 milyon euro gelir elde etmişti.

  İNGİLTERE'DE İLK MÜSLÜMAN KADIN BAKAN İSTİFA ETTİ
  İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakanı Barones Warsi, hükümetin Gazze politikasından dolayı görevinden istifa ettiğini bildirdi. İstifasını Twitter’dan duyuran Pakistan asıllı kabine bakanı Warsi, “Derin bir üzüntü duyarak bu sabah Başbakan’a istifamı sundum. Hükümetin Gazze politikalarını daha fazla destekleyemem” yazdı.

  İsraile İspanyadan sonra İngiltereden de bir darbe İNGİLTERE’NİN İLK MÜSLÜMAN KADIN BAKANI İSTİFA ETTİ


  'İSRAİL'İN YAPTIĞI SAVUNMA DEĞİL SOYKIRIM'
  Uruguay Devlet Başkanı Jose Pepe Mujica, İsrail'in Gazze'de bir Birleşmiş Millet okulunu bombalamasının savunmayla ilgisi olmadığını, yaptığının "soykırım" olduğunu söyledi. Mujica ülkesinde yayımlanan El Pais gazetesine "Hastanelerin, çocukların ve yaşlıların üzerine bomba yağdırılırsa bu bana soykırım gibi gözükür" açıklaması yaparak İsrail'i sert bir dille kınadı.

  İsraile İspanyadan sonra İngiltereden de bir darbe OBAMA'DAN İSRAİL'E 'DEMİR KUBBE' DOPİNGİ  Kendisine yöneltilen Benjamin Netanyahu'nun kendisini ve ülkesini savunma hakkına inanıyor musunuz sorusunu "Herkesin kendini savunma hakkı vardır ancak bazı şeyler bu savunma şeklinin içine girmezö sözleriyle yanıtlayan Mujica Ortadoğu'daki gelişmelerden çok endişeli olduğunu belirterek, "Çünkü her zaman en savunmasız olanlar en fazla acı çekenlerdir" dedi.

  Uruguay Dışışleri Bakanlığı da İsrail saldırılarını "savaş suçu" olarak nitelendirip kınamıştı.

  İsraile İspanyadan sonra İngiltereden de bir darbe ’İSRAİL’E 130 TON JET YAKITI SATTIK’

  İsraile İspanyadan sonra İngiltereden de bir darbe BAKAN YILDIZ: İSRAİL’E JET YAKITI SATMADIK

  ARJANTİN DE KINADI
  İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırısına Arjantin de sessiz kalmadı. Arjantin Dışışleri Bakanlığı İsrail'in BM okulunu bombalamasını yayınladığı bir bildiriyle kınadı.

  "Gazze Şeridi'ndeki Birleşmiş Milletler tesisleri sivilleri askeri saldırılardan koruyan son kalelerdir" denilen bildiriden, saldırının sorumluların bir an önce adalet önüne çıkartılması istendi.

  Etiketler: silah satışı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı