Dünya Haberleri

DÜNYA

  'İsrail'e Emevi sarayını tahrip' suçlaması

  Hürriyet Haber
  23 Aralık 2009 - 13:50Son Güncelleme : 23 Aralık 2009 - 13:50

  Filistinli yetkililer, İsrail'i, Aksa Camisi'nin güneydoğusunda yer alan Emevi Sarayı'nı tahrip etmekle suçladı.

  El Cezire televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, Filistin Tarih Koruma Komitesi üyesi Fahreddin Ebu Diab, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın yanında yer alan Emevi Sarayı'nın bulunduğu yerde birkaç günden bu yana kazı çalışmaları yaptığını, sarayın tarihi anıt taşlarını yerinden sökerek bilinmeyen bir yere taşıdığını söyledi.

  "Yerinden sökülen tarihi anıt taşlarının taşıma işlemlerini İsrail genellikle sabahın erken saatlerinde yapıyor" diyen Ebu Diab, "Kazı çalışmaları Aksa Camii'nin sınırlarına çok yaklaştı. İsrail bir tünel açıp buradan camiye ulaşmaya çalışıyor" dedi.

  İsrail'in başlatmış olduğu kazıların Aksa Camisi'ne ve çevresinde bulunan diğer yapılara zarar vereceğini belirten Ebu Diab, Nisan ve Mayıs aylarında çalınan tarihi taşların bir mabet için kullanıldığını kaydederek, İsrail'i "İslam tarihini yağmalamak" ile suçladı.

  Ebu Diab, İsrail'in bir kısım tarihi anıt taşını Mescid-i Aksa haremi yakınlarından aldığını ve bunları açık hava müzesinde sergilediğini ifade etti.

  Filistin Vakıflar Başkanı Abdülhafız Selub da İsrail'in adı geçen yerlerde kazı çalışması yapmasının uluslararası yasalara ters düştüğünü, böyle tarihi yerlerde kazı çalışması kararının tek başına alınamayacağını kaydetti.

  İsrail'den Emevi tarihine saygılı olmasını isteyen Selubi, Kudüs şehri ve çevresinin 1981 yılında Ürdün mahkemesince tarihi sit alanı ilan edildiğini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı