Gündem Haberleri

  İsrail'den resmi yardımlara destek verin çağrısı

  Moshe Kamhi*
  30.05.2010 - 00:49 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Hareketi (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın yardım gemisi Gazze’ye doğru yola çıkmaya hazırlanırken İsrail, dünyaya resmi yardımlara destek verilmesi çağrısı yaptı.

  Geçtiğimiz yıl Aralık-Ocak aylarında da bölgeye benzer bir konvoy gönderen İHH Gazze’ye tıbbi cihaz, ilaç ve inşaat malzemeleri götürmek için yola çıkıyor. Taşıdığı yardım ürünlerini bağışlarla toplayan kuruluş 21 Mayıs tarihinde yeni konvoyunu yola çıkarmaya hazırlanıyor.

   

  İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi Hurriyet.com.tr için konuyla ilgili bir makale yazdı.

   

  İşte Kamhi’nin makalesi:

   

  Önümüzdeki hafta aldatmacayla dolu bir geminin yola çıkışına şahit olacağız. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, internet ve gazeteleri de birer platform olarak kullanan ve şehrin her yanını sarmış olan, Gazze’de yaşayan 1.5 milyon Filistinliye yardım götüreceğini ve ablukayı deleceğini iddia eden, posterleri görmezden gelmek mümkün değil.

   

  Gazze Şeridi'nden 2005 yılında tek taraflı olarak çekilmesine ve 10 binden fazla yerleşimciyi bu bölgeden tahliye etmesine rağmen, İsrail son sekiz yıldır bu bölgeden kaynaklanan Filistinli grupların füze saldırılarına maruz kalmaktadır. Sorumluluk sahibi tüm hükümetlerin yapacakları gibi, İsrail hükümeti de bu saldırıları sona erdirmek için bir askeri operasyon yapmıştır. Unutulmamalıdır ki, ateşkesi devam ettirmeyerek, sonlandırmaya karar veren Hamas, kendi halkını büyük bir felakete sürüklemiştir. Hamas, İsrail ile müzakere etmek yerine, kendi halkını İsrail hedeflerine saldırmak için canlı kalkan olarak kullanmıştır.

   

  Gazze’de yaşayan Filistinliler Hamas’ın sorumsuz yönetim biçimi sonucunda mağdur kalmaktadırlar. Hamas yönetiminin bu sorumsuz tutumuna rağmen, İsrail de dahil tüm dünya Gazze’de yaşayan Filistinlilere yardım etmekle yükümlüdür. Dökme Kurşun Operasyonu’nun bitiminden bu yana, Türk Kızılayı ve çeşitli ülkelerindeki diğer yardım kuruluşları tarafından yollanan 130 milyon litreden fazla yakıt ve 917 bin ton insani yardım malzemesinin, Gazze’ye geçişi İsrail tarafından sağlanmıştır. Yine aynı süre zarfında, Gazze’de yaşayan 10binden fazla Filistinli, gerek İsrail’de, gerekse İsrail dışında tıbbı yardım almak için Gazze’den çıkış yapmıştır. İnsani yardım malzemesi Gazze’ye girebiliyor ve tıbbi yardım almak isteyen Filistinliler Gazze’den dışarıya çıkabiliyorsa, o halde Gazze’ye gidecek olan bu geminin amacı nedir?

   

  Tahran’da aklında sadece tek bir şey olan bir rejim bulunmaktadır: Bölgeyi radikalize edip istikrarsızlaştırmak. Tahran bu amacına ulaşmak için, teröristlere eğitim ve mali kaynak sağlamak ve “insan hakları” suiistimal etmek gibi, tüm yolları meşru görmektedir. İnsani yardım malzemelerinin hâlihazırda Gazze’ye düzenli olarak girmekte olduğu göz önüne alınırsa, bu “iyi niyetli” kampanya sadece İran çıkarlarına hizmet etmektedir. Bu kampanyanın amacı, siyasal bir provokasyon sonucu İsrail’i zor durumda bırakmaktır. Bu provokasyon gemisini destekleyen bir kişi sadece İsrail’i zor durumda bırakmış olmayacak, aynı zamanda Mısır, Ürdün ve Lübnan’daki istikrara da darbe vurmuş ve İran’ın piyonları konumundaki Hamas ve Hizbullah’ın saldırgan politikalarını da desteklemiş olacaktır.

   

  Eğer Gazze’deki Filistinlileri desteklemek istiyorsanız, her gün Gazze’ye resmi olarak girmekte olan uluslararası yardım çabalarına katkıda bulunun. Eğer Gazze halkına gerçekten yardım etmek istiyorsanız, selametin bugünkü Hamas yönetiminin dışında olduğu yönünde çağrı yapın. Sadece samimi bir diyalog ortamı Gazzelilerin hayatlarını değiştirecektir. 

   

  *İsrail İstanbul Başkonsolosu

  *Bu yazı ilk olarak 18 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanmıştır. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı