Dünya Haberleri

  İsrail'den Gazzeli Hıristiyanlara Noel izni

  A.A.
  23.12.2009 - 14:33 | Son Güncelleme:

  Hristiyanların önemli dini günlerinden Noel için Gazze'deki Hristiyan toplumundan ancak 300'üne, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Beytüllahim'de yapılacak ayine katılma izni verildi.

  İsrail'in ablukası altındaki yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu Gazze'de 3 bine yakın Filistinli Hristiyan yaşıyor.

  Gazze'deki Latin Kilisesi'nin lideri, bir ayin sırasında, bu yıl Noel'in Gazze'de geçen yıl yaşanan savaşın ilk yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "Geçen yıl Noel'de bütün aileler evlerinde kalmış, bombaların arasında dualar etmiştik. Küçük çocuklarımız, bombaları Noel şenlikleri zannetmişti ama ne yazık ki, bunlar katliamdı. Geçen yıl bizim için çok hüzünlüydü, ama bu yıl kutlama yapma ümidimiz var" demişti.

  Geçen yıl başında İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 1409 Filistinli hayatını kaybetmiş, yaklaşık 5 bin kişi yaralanmış, binlerce insan evsiz kalmıştı.

  Yarın gece yarısı Beytüllahim'de, İsa peygamberin doğduğu yer olduğuna inanılan "Milad Kilisesi"nin bulunduğu alanda yapılacak ayine dünya ülkelerinden ve Batı Şeria'dan 20 bin kişinin katılması bekleniyor.

  Filistin televizyonu, kilisedeki ayini canlı yayımlayacak.

  ORTADOĞU'YA BARIŞ GETİRME ÇABALARI BAŞARISIZ OLDU
  Öte yandan Kudüs'teki Latin Patriği Fuad Tval, "Ortadoğu'ya barış getirme çabalarının başarısız olduğunu" söyledi.
  Tval, Noel öncesi yaptığı açıklamada, "Kutsal Topraklar'daki uzlaşmaya yönelik rüyalarımız ütopya gibi görünüyor" dedi. Tval, "Tüm çabalara rağmen, hepimiz, Filistinliler ve İsrailliler, çatışmaya bir çözüm bulma ve barışı gerçekleştirmede başarısız olduk" diye konuştu.

  "Elle tutulur bu gerçeklik rüyalarımıza da ters düşüyor" diyen Fuad Tval, Filistinlilerin, henüz, İsrailli komşularıyla barış ve uyum içinde birlikte yaşayacakları kendi devletlerine kavuşamadıklarını, hala işgalin, zor ekonomik koşulların, Doğu Kudüs'te ev yıkımlarının ve iç bölünmelerin sıkıntısını yaşadıklarını ifade etti.

  Gazze'deki İsrail ablukasına da değinen Tval, Gazze'deki savaşın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen durumun değişmediğini ve her günün bir öncesinin aynı olduğunu kaydetti. Gazze'nin hala ekonomik ambargo altında olduğunu, Gazzelilerin seyahat özgürlüklerinin bulunmadığını belirten Tval, su ve deniz kirliğinin de Gazzelilerin sağlığını tehdit ettiğini bildirdi.

  Latin Patriği, İslam dininin üçüncü en kutsal mekanı olan Kudüs'teki El Aksa camiine yönelik İsrail'in ihlallerine de işaret ederek, "Ne yazık ki, El Aksa, geçen günlerde Haremüşşerif'i işgal etmeye çalışan fanatik Yahudiler ile bu kutsal mekanları korumak isteyen genç Filistinliler arasındaki çatışmalara şahit olmuştur" dedi.

  Tval, tüm bunlara rağmen Kutsal Topraklar için her şeyin umutsuz olmadığını, ümide yönelik işaretler bulunduğunu vurguladı.

  70 BİN KİŞİ BEKLENİYOR
  İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov de Noel nedeniyle Kudüs ve Beytüllahim'e 70 binden fazla turistin ve Hristiyan hacının gelmesinin beklendiğini bildirdi.

  Hristiyanların bayram günleri nedeniyle İsrail ordusu da önlemler aldı. Kilise liderleri, Filistin Yönetimi ve güvenlik güçleriyle yapılan hazırlık toplantılarında, Beytüllahim'e sınır kapılarının Noel süresince açık tutulması ve buralarda ilave güvenlik güçlerinin konuşlandırılması kararlaştırıldı.

  Kudüs'ten Beytüllahim'e yarın ve Cuma günü ücretsiz otobüs seferleri yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı