İsrail'deki şantiye örnek oldu, Ceylan moral buldu

Hürriyet Haber
14 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Şubat 2000 - 00:01

TÜRKİYE'de yaşanan kriz ve depremle darbe yiyen Ceylan Holding, aradığı morali İsrail'de buldu. Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nın genişletme projesini üstlenen Ceylan İnşaat'ın çalışmaları, İsrailli inşaatçılara örnek gösterilmeye başlandı. Şantiyeye inşaatçı turları düzenleniyor.

İSRAİL'de devlet ihalesini alan ilk yabancı firma olma başarısını gösteren Ceylan İnşaat, şimdi de üretiminin kalitesi ve hızıyla İsrail'in inşaat standartlarını yeniden oluşturdu. İsrail'in başkenti Tel Aviv'de ülkenin en büyük havalimanı olan Ben Gurion'u genişletme projesi ihalesini alan Ceylan İnşaat'ın şantiyesi, İsrailli firmalardan tarafından gezilmeye başlandı. Devlet ihalesine girecek İsrailli firmalar Ceylan İnşaat'ın şantiyesine getirilip, ‘‘İşte bu kaliteyi istiyoruz’’ deniliyor.

Ceylan İnşaat'ın bu başarısı grubun hedeflerini de büyüttü. Şirketin ortaklarından Mahmut Ceylan, ‘‘Bu bizim için bir başlangıç. Bu proje sadece Ceylan İnşaat'ın değil, Türkiye'nin de prestij projesi. İsrail'de ilk kez bir yabancı firma devlet ihalesi aldı. O da Türk firması. Bu proje Türk inşaat sektörüne dünyanın kapılarını açacak. Kalitemizden ödün vermeden tesisi 15 Şubat 2002 günü teslim edeceğiz’’ dedi.

72 MİLYON DOLARLIK PROJE

Ülkenin en büyük havalimanı projesi, 100'er bin metrekarelik 3 ana bölümden oluşuyor: Giriş salonu, gümrüksüz alan ve otoparklar. Üç ihaleye de giren Ceylan, 1998 yılında kıran kırana geçen ihalelerden en önemlisini 72 milyon dolara alıyor. Bu projenin içinde gümrüksüz alan, free shoplar, uçaklara gidecek koridorlardan oluşuyor.

Binanın en önemli bölümü de, ana salonun ters çanak şeklindeki 5 bin 300 metrekarelik çatısı. Burada yağmur suyu toplanacak ve salondaki havuza şelale olarak akacak.

Binanın 2 bin 850 metrekaresinde kolon yok. Bu bölümün imalat tekniğini Amerikalı ve İsrailli uzmanlar tarafından çözülememiş. Çözüm Türk mimar ve mühendislerden gelince Ceylan'ın prestiji daha da artmış.

Proje şu anda çok hızlı ilerliyor ve İsrailliler, diğer bölümler bu hıza erişemediği için Ceylan'dan ‘‘Biraz yavaşlamalarını’’ rica ediyor. Ceylan'ın özel geliştirdiği iskele-kalıp sistemine İsrailli firmalar hayran kalıyor ve talip oluyor. Ortaya çıkan beton kalitesi İsraillileri de, proje danışmanı Amerikalılar'ı da şaşırtıyor. Öyle ki, projeye göre boyanması gereken beton bölümlerin boyanmasından vazgeçiliyor.

Ceylan İnşaat, havalimanı inşaatında kullanılan demir, cam ve alüminyum doğrama gibi hammaddeleri Türkiye'den getiriyor.

Dava açan firma Ceylan'a taşeron oldu

CEYLAN İnşaat'ın İsrail'de gerçekleştirdiği havalimanı inşaatında bir takım sorunlarla da karşılaştı. Havalimanının genişletilmesi için açılan ihaleyi kaybeden 4 israilli firma Ceylan'ın yetersiz olduğunu öne sürüp dava açmış. Mahmut Ceylan, 25 gün içinde 4 davayı da kazanıyor ve inşaata başlıyor. Daha sonra Ceylan'ı dava eden İsrailli firmalardan birisi, Ceylan'ın yanında taşeron olarak çalışmaya başlıyor. İnşaat sırasında bir başka sorun da işçiler konusunda yaşanıyor. Türkiye'den havalimanı inşaatı için İsrail'e gelecek olan işçilerin vizelerinde sorun çıkıyor. Ancak bütün sorunlar kısa sürede çözümleniyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı